Łuszczyca u dzieci i młodzieży

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   27-01-2011, 08:47

Do niedawna sądzono, że łuszczyca dotyka tylko osoby dorosłe.

Głównie z tego powodu, że jej diagnostyka, szczególnie w przypadku niemowląt, jest wyjątkowo trudna, często też rodzice nie szukają przyczyn zmian skórnych u swoich dzieci, stąd spora grupa chorych maluchów jest niezdiagnozowana. Obecnie szacuje się, że w kraju ok. 30 proc wszystkich przypadków zachorowań na łuszczycę ma miejsce właśnie wśród dzieci.

U małych dzieci do 5 r.ż.choroba ta stanowi ok. 6 proc. wszystkich przypadków zachorowań, u młodzieży do 18 r.ż. odsetek ten wynosi już ok. 30 proc. Przebieg choroby u dzieci i młodzieży jest cięższy niż u dorosłych i trudniej ją się leczy.

Często spotykana jest kilkuletnia remisja i nawrót choroby w zupełnie innej postaci. Łuszczyca u dzieci występuje w różnych postaciach, niektóre mają nietypową formę, przez co diagnoza tej choroby niekiedy przysparza lekarzowi wiele trudności.

– Najtrudniej zdiagnozować jest niemowlęta. W przypadku zmian skórnych na pośladkach zawsze istnieje podejrzenie, że ma to związek z podrażnieniami skóry przez stolec i mocz w okresie pieluchowania. W takich wypadkach dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego, a to wiąże się już z koniecznością hospitalizacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Kaszuba, kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak dodaje profesor, ogólnie jednak objawy choroby u dzieci są podobne jak w przypadku osób dorosłych. Zmiany łuszczycowe przybierają postać czerwonosinych grudek pokrytych złuszczającym się naskórkiem. Często towarzyszy im świąd, pieczenie, ból. Najczęściej są obecne na skórze kolan i łokci, okolic kości krzyżowej, pośladkach, skórze głowy oraz dłoni i stóp. Choroba może jednak zaczynać się od zmian na paznokciach.

Przebieg i natężenie łuszczycy różnią się znacznie między chorymi. W postaciach mniej nasilonych mogą to być pojedyncze zmiany, a w ciężkim – jak erytodermia łuszczycowa – może dochodzić do zajęcia całego ciała, z pojawieniem się zmian wysiękowych.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH