Łuszczyca u dzieci i młodzieży

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   27-01-2011, 08:47

Do niedawna sądzono, że łuszczyca dotyka tylko osoby dorosłe.


W rozwoju łuszczycy biorą udział m.in. zaburzenia immunologiczne, które prowadzą do nasilonych procesów zapalnych nie tylko na skórze, ale w całym organizmie. Z tego powodu, łuszczyca jest uważana za przewlekła zapalną chorobę ogólnoustrojową, która dotyczy wielu narządów i tkanek.

Chociaż medycyna wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jaka jest przyczyna tej choroby, to wiadomo, że ma ona m.in. podłoże genetyczne.

Ryzyko zachorowania dziecka w rodzinie zdrowej wynosi ok. 2 proc., gdy jedno z rodziców choruje – wzrasta do 20 proc., gdy oboje, osiąga poziom ok. 50 proc. (niektórzy lekarze twierdzą, że nawet 70 proc.). U bliźniąt monozygotycznych w 90 proc. przypadków choroba dotyka oboje dzieci.

– Wysiew choroby może wywołać przebyta infekcja, jak grypa, angina, ospa wietrzna czy zwykła opryszczka. Zmiany skórne są w takim przypadku dosyć rozległe i łatwe do zdiagnozowania – podkreśla profesor Kaszuba.

Łuszczycy można się nabawiać podczas stosowania leków, zwłaszcza hormonalnych lub beta-blokujących. Często zapalnikiem choroby są zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania, a nawet stres.

Terapia w przypadku łuszczycy u dzieci jest dość ograniczona. Zastosowanie niektórych leków pomagających dorosłym byłoby dla
rozwijającego się organizmu zbyt obciążające. – W praktyce stosuje się więc jedynie preparatu do użytku zewnętrznego, które pomagają zmniejszyć widoczne na skórze zmiany. Jednak skutecznie działają one jedynie w łagodnych postaciach choroby, w ciężkich przynoszą znikomy efekt – przyznaje prof. Kaszuba.

Leczenie rozpoczyna się w momencie występowania zmian i stosowane jest do chwili ich ustąpienia. Obok leczenia olbrzymie znaczenia ma codzienna pielęgnacja skóry, dbanie o jej odpowiednie nawilżenie, unikanie krępujących ubrań i zbyt silnego nasłonecznienia.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH