Maciej Miłkowski: nie ma gwarancji wykorzystania wszystkich fiolek

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-12-2020, 14:35

Maciej Miłkowski: nie ma gwarancji wykorzystania wszystkich fiolek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna w fiolkach wielodawkowych. Nie można zagwarantować pełnego wykorzystania wszystkich fiolek, ale tezy o możliwym zniszczeniu kilku milionów dawek są dalekim nadużyciem - podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceminister odniósł się do komentarzy, jakie pojawiły się w związku z jego niedawną wypowiedzią na senackiej komisji zdrowia. Dotyczyła ona możliwego niewykorzystania wszystkich otwartych szczepionek.

- Na najbliższy rok żaden z producentów szczepionki na COVID-19 nie zaoferował szczepionki w ampułkostrzykawce, która pozwala na w pełni optymalne przeprowadzenie procesu szczepień. Wynika to choćby z konieczności pilnego dostarczenia dla wielu państw dużej liczby dawek szczepionki. Co za tym idzie, szczepionka dostępna będzie w fiolkach wielodawkowych - wyjaśnił w wypowiedzi dla PAP wiceminister Miłkowski.

Zaznaczył, że Polska, tak jak i każde inne państwo, nie będzie czekać na dostępność szczepionek w ampułkostrzykawkach, bo w dobie pandemii ważna jest szybkość działania i jak najpilniejsze podjęcie procesu szczepień.

- Fiolki wielodawkowe, z których będziemy korzystać, w jednym opakowaniu zbiorczym zawierają, jak sama nazwa wskazuje, dawki dla kilku pacjentów. Tak więc z jednej fiolki w niedługim czasie musi zostać zaszczepionych kilka osób - powiedział Miłkowski.

- Organizując całą logistykę szczepień, dążymy do optymalnego i pełnego wykorzystania każdej otwartej fiolki. Szczepionki będą przekazywane w partiach odpowiednich do populacji społecznej na danym terenie, tak by nie dochodziło do sytuacji, w której poszczególne fiolki nie będą w pełni wykorzystane - dodał.

Wiceminister wyjaśnił, że nie można zagwarantować pełnego wykorzystania wszystkich fiolek, ale "stawianie tezy o możliwym zniszczeniu kilku milionów dawek szczepionki jest dalekim nadużyciem". - Mówimy tu raczej o jednostkowych, indywidualnych przypadkach - podkreślił.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH