Magnetyczny system podania leku, czyli tabletka pod kontrolą

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-01-2011, 10:10

Kontrolowana za pomocą pola magnetycznego pigułka może ułatwić wchłanianie leków - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences".

Choć większość pacjentów woli tabletkę od zastrzyku, doustne podawanie leków nie zawsze jest możliwe. Często pigułka czy kapsułka nie rozpuszcza się w odpowiednim odcinku przewodu pokarmowego, co uniemożliwia właściwe wchłanianie.

Nowy magnetyczny system podawania leków, opracowany przez naukowców z Brown University (USA) pozwala zatrzymać lek we właściwym miejscu, jeśli jest to potrzebne.
Wystarczy żelatynowa kapsułka zaopatrzona w miniaturowy magnesik oraz urządzenie, które wytwarza pole magnetyczne o automatycznie regulowanym natężeniu siły działającej na pigułkę, by się nie przemieszczała, ale i nie stwarzała zagrożenia. Jednocześnie za pomocą urządzenia rentgenowskiego można widzieć położenie pigułki (magnes daje wyraźny cień na zdjęciach rentgenowskich).

Technologię można by zastosować na przykład w leczeniu osób z cukrzycą lub nowotworami; pozwoli ona także lepiej zrozumieć, w której części jelita leki najlepiej się wchłaniają.
Znając miejsce położenia pigułki można mierzyć poziom leku we krwi i znajdować optymalne położenie pigułki. Badania na szczurach wykazały, że metoda jest bezpieczna - nawet przy utrzymywaniu kapsułki w jednym miejscu przez 12 godzin siła działająca na ścianę jelita była 60 razy słabsza od tej, jaka mogłaby zaszkodzić.

Po zakończeniu badań na szczurach mają się rozpocząć próby na większych zwierzętach, a potem - na ludziach.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH