Malaria - coraz trudniej ją wyleczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/rynekaptek.pl   18-11-2010, 21:26

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega: zarodziec malarii uodparnia się na dostępne leki. Leczenie jest możliwe tylko przy zastosowaniu terapii łączącej różne preparaty. W Polsce jednak dostęp do leków przeciwmalarycznych wciąż stanowi problem.

Każdego roku wyjeżdża do tropików ponad 400 tys Polaków. Około 7 porc. podróżujących zapada na malarię. Liczba zgonów w wyniku tej choroby  jest w Polsce 10-krotnie wyższa niż w zachodnich krajach europejskich. Przyczyną tego stanu jest głównie brak stosowania przeciwmalarycznej profilaktyki lekowej przez turystów oraz zbyt późna diagnostyka chorego.

– Szybka diagnoza odgrywa tu kluczową rolę, o niekorzystnym rokowaniu może przesądzić opóźnienie leczenia nawet o dobę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Wacław Leszek Nahorski, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.

Jak przyznaje nasz rozmówca problem w tym, że praktycznie tylko 3 ośrodki w kraju są fachowo przygotowane do szybkiej diagnostyki i leczenia chorób tropikalnych. Brakuje także specjalistów, którzy są w stanie poradzić sobie z laboratoryjną diagnostyką tej choroby. Kolejną barierą w walce z malarią jest ograniczony dostęp do leków.

Istnieje kilka leków, które można zastosować w walce z malarią, jednak nie wszystkie zostały zarejestrowane w Polsce. W związku z licznymi mutacjami choroby te dostępne w kraju nie zawsze okazują się być skuteczne.

– W takim wypadku konieczne jest sprowadzanie innych preparatów z zagranicy. Na to potrzebna jest zgoda resortu zdrowia. Niekiedy procedury trwają tak długo, że leki przychodzą za późno – wyjaśnia dr Nahorski.

W tej sytuacji zdaniem doktora Nahorskiego wszyscy planujący podróż do krajów, gdzie występuje choroba, powinni zdecydować się na chemioprofilaktykę. W praktyce robi to jedynie ok. 30 proc. podróżujących.

– Nie mamy, co prawda skutecznego leku przeciw malarii, jednak dostępne środki zabezpieczają przed ciężkimi powikłaniami choroby i śmiercią. Wybór preparatu powinien uwzględniać szereg czynników, a zarazem odpowiadać bieżącej sytuacji w zakresie oporności zarodźców na leki w rejonie docelowym – podkreśla nasz rozmówca.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH