Małopolska: więcej zachorowań na ospę

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL,Gazeta Krakowska/rynekaptek.pl   28-04-2011, 14:30

W trzech powiatach regionu: chrzanowskim, oświęcimskim i wadowickim liczba chorych na ospę przekracza odnotowany w 2010 r. poziom zachorowalności na tę chorobę. Sanepid jednak uspokaja, że to nie epidemia.

Chrzanowski sanepid w tym roku zanotował już o 73 zachorowania więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Odnotowano 311 chorych, a rok temu było ich 238. Więcej chorych jest też w powiecie oświęcimskim. W tym roku, od stycznia do 27 kwietnia jest ich 500. W tym samym okresie 2010 r. było tylko 79 zachorowań, a przez cały rok - 772.

Jak zapewnia portal rynekzdrowia.pl Anna Armatys, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie zjawisko to nie dotyczy całego województwa, a poszczególnych rejonów. O epidemii jednak nie ma mowy.

Ospa charakteryzuje się dużą zarażalnością. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Z tego powodu chory do czasu całkowitego wyzdrowienia powinien pozostać w domu. Zazwyczaj wzrost zachorowań przypada na wiosnę, a chorują głównie dzieci od szóstego do dziesiątego roku życia.

Lekarze zachęcają by przeciwko ospie się szczepić, ponieważ w wyniku powikłań może dojść nawet do posocznicy. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia lekarz rodzinny może zdecydować o bezpłatnym szczepieniu dzieci do 12. roku życia, które mają choroby nowotworowe lub schorzenia immunologiczne.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH