Mamy 100 osób na liście, 10 szczepionek. Kogo wybrać?

FARMAKOTERAPIA

Autor: aptekarski.com/ rynekaptek.pl   16-09-2020, 09:21

Mamy 100 osób na liście, 10 szczepionek. Kogo wybrać? Farmaceuci stają przed dylematem w jaki sposób mądrze dysponować deficytowymi preparatmi (Fot. Archiwum)

Tworzenie jakichkolwiek odgórnych zaleceń dla aptek mija się z celem. Wychodzimy z założenia, że farmaceuci, będący na co dzień blisko pacjenta najlepiej wiedzą, kto powinien otrzymać szczepionkę w pierwszej kolejności – mówi Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

Dostępność szczepionek przeciwko grypie to jeden z głównych tematów rozmów w aptekach. Farmaceuci stają przed dylematem w jaki sposób mądrze dysponować szczepionkami, gdyż nie ma zapisów, które wskazałyby według jakiego klucza rozdzielać deficytowy lek czy preparat - czytamy na łamach "Magazynu Aptekarskiego".

"Mamy 100 osób na liście, 10 szczepionek. Kogo wybrać? Osobę po przeszczepie, po chemioterapii, seniora z chorobami współistniejącym czy do pacjentów zdrowych, którzy szczepią całą rodzinę rokrocznie? Zrobić losowanie czy zadzwonić do pierwszych 10 osób z listy? Dylematy..." – pisze na Twitterze jedna z farmaceutek.

Z kolei farmaceuta, Marcin Piątek, kierownik apteki w Bydgoszczy, zrezygnował z tworzenia listy kolejkowej (miał 70 osób na liście), gdy jak mówi jasne stało się, że liczba chętnych przekroczy możliwości nabywcze.

- Nie chciałem wzbudzać niepotrzebnych nadziei u pacjentów – przyznaje. Pięć sztuk preparatu, jedyne, które do tej pory otrzymał, trafiło do najbardziej potrzebujący pacjentów. – Osób z chorobami onkologicznymi oraz kardiologicznymi – mówi farmaceuta.

- Tworzenie jakichkolwiek odgórnych zaleceń dla aptek w tym konkretnym przypadku mija się z celem. Wychodzimy z założenia, że farmaceuci, będący na co dzień blisko pacjenta najlepiej wiedzą, kto powinien otrzymać preparat w pierwszej kolejności – zaznacza Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Więcej: aptekarski.com

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH