Mamy dwa potwierdzone ogniska związane z indyjską mutacją wirusa

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ   04-05-2021, 15:05

Mamy dwa potwierdzone ogniska związane z indyjską mutacją wirusa Minister zdrowia o mutacjach wirusa i przywróceniu zabiegów planowych (fot. screen)

Wciąż musimy być przygotowani do kolejnej fali, o ile nowe mutacje nie znajdą się w zakresie ochrony szczepień - mówi minister zdrowia.

W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy znaczący spadek zakażeń w całej Polsce. Zmniejszyło się także obłożenie łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych - powiedział podczas konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Dodał: Wobec malejących wskaźników obniżamy stopniowo bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 i przywracamy zabiegi planowe w szpitalach.

- Wciąż musimy być przygotowani do kolejnej fali, o ile nowe mutacje nie znajdą się w zakresie ochrony szczepień. Jednym z głównych wysiłków i wyzwań będzie stworzenie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji wirusa w Polsce.

- Mamy dwa potwierdzone ogniska związane z indyjską mutacją wirusa. Wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z Indii, Brazylii i RPA będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym 48 godzin po przyjeździe.

Majowe zmiany

Resort przypomniał też nowe zasady i ograniczenia obowiązujące po weekendzie majowym.

Od 4 maja muzea i galerie sztuki zostaną otwarte i będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązywać będzie limit osób – 1 os. na 15 m2.

Od 4 maja zmienia się limit osób obowiązujący w miejscach kultu religijnego – max. 1 os na 15 m2. Rekomendujemy też odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Od 15 maja zostaną otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.

Od 15 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej na zewnątrz. Będzie obowiązywał limit osób – max. 25. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Od 29 maja będzie możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej wewnątrz (np. w restauracji). Będzie obowiązywał limit osób – max. 50. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

Od 29 maja zostaną otwarte kina i teatry. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – od 15 maja możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH