
Na terenie całego kraju od 1 października 2020 r. do 7 stycznia tego roku zarejestrowano 717 040 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne. Zaszczepiło się prawie 2 mln Polaków - powiedziała kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny prof. Lidia Brydak.
- Grypa jest chorobą sezonową. Od 1 października 2020 roku do 7 stycznia 2021 roku zarejestrowano na terenie całego kraju 717 040 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne - przytoczyła dane w rozmowie z PAP ekspertka.
Równocześnie ekspertka zaznaczyła, że z powodu pandemii SARS-CoV-2 szesnaście Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznymi jeszcze nie potwierdziło "krążenia wirusa grypy" w aktualnym sezonie epidemicznym z powodu tego, że liczba badań nad nim została ograniczona w wyniku epidemii.
- Polska uczestniczy w Globalnym Nadzorze nad Grypą przy współpracy z szesnastoma Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi (WSSE). Koordynowany jest on przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy, który przekazuje dane wirusologiczno-epidemiologiczne do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W związku z walką z pandemią SARS-CoV2 liczba pacjentów zgłaszających się z objawami grypy, a tym samym liczba badań została bardzo ograniczona. Do Krajowego Ośrodka ds. Grypy nie spływają informacje ze szpitali, z OIOM-ów. O tej porze mieliśmy już zazwyczaj takie badania - zaznaczyła prof. Brydak.
Ekspertka z NIZP-PZH podała także, że do tej pory lekarze z powodu grypy skierowali do szpitali około 1,3 tys. osób.
- Skierowań z powodu grypy do szpitali jest wyjątkowo mało w tym sezonie - 1 301. Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca, bo grozi tym, że nie będziemy mieli potwierdzonych wirusów grypy, co będzie skutkowało brakiem informacji niezbędnych do opracowania szczepionki na sezon 2021/2022 - ostrzegła.
Równocześnie przypomniała, że zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera 290-650 tys. osób na świecie.
Klaudia Torchała, PAP
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych