Mamy komentarz AstraZeneca w sprawie szczepionek

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ   12-03-2021, 11:12

Mamy komentarz AstraZeneca w sprawie szczepionek AstraZeneca komentuje sprawę szczeponek (fot. Pixabay)

Nie było żadnych potwierdzonych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionką AstraZeneca - poinformowało nas biuro prasowe koncernu. Na dzień 10 marca 2021 r. odnotowano 30 zdarzeń zakrzepowo-zatorowych na 5 mln osób zaszczepionych.

  • Na dzień 10 marca 2021 r. odnotowano 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród blisko 5 milionów osób zaszczepionych
  • Wstrzymanie szczepień to środek zapobiegawczy
  • Nie potwierdzono, że doniesienie o zakrzepach krwi było spowodowane szczepionką AstraZeneca COVID-19

"Organy regulacyjne w UE i Wielkiej Brytanii wydały również oświadczenia wyjaśniające, że nie ustalono związku przyczynowego między szczepieniami a zgonami, a podjęte działania zawieszające akcję szczepień są zapobiegawcze. Liczba przypadków zakrzepów krwi w zaszczepionej populacji nie jest wyższa niż liczba zdarzeń, które wystąpiłyby w ogólnej populacji" - dodano w odpowiedzi na nasze pytania.

To środek zapobiegawczy
Biuro prasowe AstraZeneca powołuje się przy tym na komunikat Europejskiej Agencji Lekowej (EMA) z 11 marca br.

Zgodnie z nim, Komitet EMA ds. bezpieczeństwa (PRAC) bada aktualnie przypadki zdarzeń zakrzepowo-zatorowych.  Agencja przywołuje decyzję ​​duńskiego Urzędu ds. Zdrowia o wstrzymaniu kampanii szczepień preparatem COVID-19 Vaccine AstraZeneca.

"Jest to środek zapobiegawczy. Jednocześnie prowadzone jest dochodzenie w sprawie doniesień o zakrzepach krwi u osób, które otrzymały szczepionkę, w tym o jednym przypadku śmiertelnym" - napisano.

"Niektóre inne państwa członkowskie również wstrzymały szczepienia tym preparatem" - dodaje EMA.

30 przypadków na 5 mln
Obecnie nie ma wskazań, że szczepienie spowodowało opisywane stany zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, które nie są wymienione jako skutki uboczne szczepionki. Na chwilę obecną stanowisko PRAC jest takie, że korzyści wynikające ze szczepionki nadal przewyższają ryzyko, a szczepionkę można nadal podawać.

Komitet dokonuje przeglądu wszystkich przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych i innych stanów związanych z zakrzepami krwi, zgłoszonych po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine AstraZeneca.

Liczba incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie jest wyższa niż liczba obserwowana w populacji ogólnej. Na dzień 10 marca 2021 r. odnotowano 30 przypadków zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród blisko 5 milionów osób zaszczepionych szczepionką COVID-19 AstraZeneca w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zakrzepy krwi mogą występować też naturalnie
Również Medicines and Healthcare products Regulatory Agency MHRA (brytyjski odpowiednik polskiego URPL) wydał w tej sprawie komunikat, na co wskazuje nam biuro AstraZeneca.

Komentując działania państw o wstrzymaniu szczepień preparatem, MHRA ocenia, że jest to tymczasowy środek ostrożności zastosowany przez władze Danii, Norwegii i Islandii.

"Nie potwierdzono, że doniesienie o zakrzepach krwi było spowodowane szczepionką AstraZeneca COVID-19. Działania władz duńskich, norweskich i islandzkich mające na celu tymczasowe zawieszenie stosowania szczepionki mają charakter zapobiegawczy na czas prowadzenia dochodzeń. Zakrzepy krwi mogą występować naturalnie i nie są rzadkie. W Wielkiej Brytanii podano już ponad 11 milionów dawek szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca. Doniesienia o występujących do tej pory zakrzepach krwi nie są większe niż liczba, która wystąpiłaby naturalnie w zaszczepionej populacji".

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH