Manipulacja "badacza" zachwiała wiarę w bezpieczeństwo szczepień

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek, HealthDay/rynekaptek.pl   13-01-2011, 10:46

Manipulacja "badacza" zachwiała wiarę w bezpieczeństwo szczepień

Obawy, że szczepienie dziecka może wywołać autyzm, opierają się na sfałszowanych dowodach naukowych - przyznaje oficjalnie magazyn "British Medical Journal".


Tymczasem wnikliwa analiza danych wykazała, że taki stan można było przypisać tylko jednemu z badanych pacjentów, natomiast troje z nich nie przejawiało oznak autyzmu w żadnej postaci.

Ponadto badanie nie było randomizowane, a więc jego uczestników nie dobrano przypadkowo. Stan ich zdrowia miał  jedynie ilustrować przygotowaną uprzednio tezę. Zresztą to nie do końca się udało. Dlatego Wakefield starał się też naginać dane, np. by udowodnić, że pierwsze symptomy autyzmu wystąpiły zaraz po zaszczepieniu dziecka, a nie, jak w rzeczywistości, dużo wcześniej lub później.

Przykładem przekłamania innego rodzaju jest przypadek dziewczynki z podejrzeniem autyzmu, u której ostatecznie stwierdzono przewężenie aorty. Po zabiegu przywracającym jej pełną funkcjonalność, rozwój mowy i zachowanie dziecka wróciły do normy.

Długotrwałe skutki oszustwa
Komentatorzy podkreślają, że obok wspomnianego wzrostu zachorowalności na odrę oraz związanych z tym dalszych komplikacji, jakie stwierdzono u wielu niezaszczepionych pacjentów,ogromnym minusem mistyfikacji Wakefielda jest fakt, że jej ujawnienie może negatywnie wpłynąć na ogólne badania nad autyzmem.


Również do Polski dotarła „moda” ruchu antyszczepionkowego. Jednak z danych
wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych z końca 2010 roku wynika, że liczba dzieci, które nie przechodzą obowiązkowych szczepień jest znikoma i wynosi ok. 1000 przypadków w skali roku.

Jeśli jednak liczba niezaszczepionych dzieci skumuluje się w ciągu kilku kolejnych lat, w efekcie może dojść do powrotu chorób, które dzięki szczepieniom udało się wyplenić.

Tłumaczenie: Robert Gontarek

Źródło: HealthDay, www.wtae.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH