Mariaż nauki i biznesu z pożytkiem dla zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-03-2010, 11:14

Tylko współpraca spółki komercyjnej z kluczowymi ośrodkami naukowymi medycznymi i farmaceutycznymi może doprowadzić do przełomowych innowacji.

– To jedyny model, który doskonale sprawdził się – mówił Krzysztof Kurowski, dyrektor badań i rozwoju firmy farmaceutycznej Adamed, podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii na temat działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw zaawansowanych technologii oraz jej uwarunkowań w obowiązującym systemie prawnym i finansowym.

W opinii Kurowskiego, w sektorze farmaceutycznym projekty innowacyjne są specyficzne.  Poszukiwanie innowacyjnej terapii trwa kilkanaście lat. Z reguły jest to proces karkołomny, składający się z fazy, w której projekt realizowany jest w laboratoriach i nazywany jest preklinicznym oraz, fazy przeprowadzenia testowanych molekuł przez badania kliniczne na ludziach. Ten proces zajmuje prawie 15 lat i kosztuje ok. 1 mld dolarów.

Projekty innowacyjne pomimo wysokich kosztów są w Polsce realizowane. Jako przykład takich badań Kurowski wymienia poszukiwania leków na cukrzycę typu II, które zakończyły się sukcesem.  

– Po raz pierwszy w historii Polski w laboratoriach firmy komercyjnej zrealizowano projekt poszukiwania innowacyjnej terapii do końca: od pomysłu aż po zakończenie badań preklinicznych – przypomniał Kurowski i dodał, że zakończył się proces badań technicznych, a agencja Health Canada zgodziła się przystąpić do pierwszej fazy badań klinicznych na ludziach.

Badania w obszarze onkologii i neuropsychiatrii są mniej zaawansowane. Wstępny przegląd wyłonił kilka aktywnych i bezpiecznych układów terapeutycznych, które obecnie testowane są w laboratoriach.

Jak wyjaśnił Kurowski, Adamed utrzymuje kontakty z kluczowymi ośrodkami naukowymi o profilu medycznym i farmaceutycznym zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Tylko taka współpraca – w opinii Krzysztofa Kurowskiego – może doprowadzić do przełomowych innowacji. Jest to jedyny model, który doskonale sprawdził się chociażby w Stanach Zjednoczonych, czyli w kraju, który generuje najwięcej najbardziej przełomowych terapii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH