Mazowsze: we wrześniu bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   13-08-2021, 09:02

Mazowsze: we wrześniu bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom ma szansę skorzystać ponad 5 tys. osób - poinformował w komunikacie mazowiecki urząd marszałkowski. Na realizację tego programu samorząd przeznaczył 6 mln zł.

Jak przypomniał urząd, pneumokoki mogą wywoływać choroby takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, zatok, płuc, kości, otrzewnej, osierdzia, wsierdzia oraz zakażenie tkanek miękkich. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa. W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa i zapalenie płuc z bakteriemią.

- Obecnie jedynym skutecznym sposobem wykorzystywanym w profilaktyce zakażeń pneumokokowych są szczepienia ochronne, które zmniejszają ryzyko występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych, jak i stymulacja odpowiednich mechanizmów układu odpornościowego w przypadku zakażenia - wskazał, mówiąc na ten temat, marszałek Adam Struzik.

- Stąd nasza decyzja o przeznaczeniu środków z budżetu województwa na szczepienia dla mieszkańców naszego regionu - dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Program skierowany jest do osób powyżej 50 roku życia, ponieważ ta grupa wiekowa jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie pneumokokami. Osoby chcące zaszczepić się przeciwko pneumokokom będą mogły zgłaszać się do wybranych placówek już od września. Program zakłada przeprowadzenie lekarskiego badania kwalifikacyjnego oraz podanie pierwszej dawki szczepienia.

O włączeniu do programu będzie decydować kolejność zgłoszeń, natomiast pierwszeństwo udziału w programie - po spełnieniu wszystkich kryteriów kwalifikacji - ma personel medyczny zatrudniony w podmiotach leczniczych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym, lub w których posiada udziały.

Lista placówek, gdzie będzie można będzie się zaszczepić jest stronie urzędu marszałkowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH