1,5 mln zł przyznała w tym roku Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, na prowadzenie 5 projektów badań naukowych, zgłoszonych przez naukowców z różnych polskich uczelni, w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. To już VII edycja konkursu.
Jak podkreśla prezes zarządu Fundacji, dr Wojciech Kuźmierkiewicz, granty są przyznawane na badania podstawowe: - Celem tych projektów jest poznanie mechanizmów powstawania choroby, jak się rozwijają i w jaki sposób można z nimi walczyć.
Oto lista tegorocznych laureatów konkursu
Dr Edyta Brzóska-Wójtowicz z Zakładu Cytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, została nagrodzona za projekt pt. Stymulacja regeneracji mięśni szkieletowych – potencjalna rola cytokiny SDF-1.
Badania pomogą w zrozumieniu mechanizmów, które kierują regeneracją mięśni szkieletowych i mogą przyczynić się do opracowania lepszych metod naprawy uszkodzonych mięśni czy nawet wręcz ich odbudowy.
Dr Barbara Dołęgowska, z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej Pomorskiej AM w Szczecinie została doceniona za pracę porównującą metody pomiaru aktywności dehydrogenazy dihydropirymidowej (DPD) w osoczu i limfocytach krwi obwodowej – wybór optymalnej metody dla testów przesiewowych poprzedzających leczenie pochodnymi 5-fluoropirydynowymi.
– To projekt, który zmierza do poprawy skuteczności, ale i bezpieczeństwa pacjentów z chorobą nowotworową, poprzez opracowanie szybkiego, prostego, łatwo dostępnego testu, który potrafi ocenić, czy dany pacjent odpowie na zastosowaną terapię – ocenia prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, przewodniczący rady naukowej Fundacji.
Nagrodzony został również prof. dr hab. Rafał Pawliczak z Zakładu Immunopatologii w Katedrze Immunologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego UM w Łodzi. Jego projekt dotyczy analizy ekspresji genów metodą przeszukiwania całego genomu u pacjentów z astmą oskrzelową za nadwrażliwością na aspirynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych