Mecenat Polpharmy: naukowcy nagrodzeni za badania podstawowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   02-04-2009, 19:18

1,5 mln zł przyznała w tym roku Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, na prowadzenie 5 projektów badań naukowych, zgłoszonych przez naukowców z różnych polskich uczelni, w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. To już VII edycja konkursu.

Jak podkreśla prezes zarządu Fundacji, dr Wojciech Kuźmierkiewicz, granty są przyznawane na badania podstawowe: - Celem tych projektów jest poznanie mechanizmów powstawania choroby, jak się rozwijają i w jaki sposób można z nimi walczyć.

Oto lista tegorocznych laureatów konkursu

Dr Edyta Brzóska-Wójtowicz z Zakładu Cytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, została nagrodzona za projekt pt. Stymulacja regeneracji mięśni szkieletowych – potencjalna rola cytokiny SDF-1.

Badania pomogą w zrozumieniu mechanizmów, które kierują regeneracją mięśni szkieletowych i mogą przyczynić się do opracowania lepszych metod naprawy uszkodzonych mięśni czy nawet wręcz ich odbudowy.

Dr Barbara Dołęgowska, z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej Pomorskiej AM w Szczecinie została doceniona za pracę porównującą metody pomiaru aktywności dehydrogenazy dihydropirymidowej (DPD) w osoczu i limfocytach krwi obwodowej – wybór optymalnej metody dla testów przesiewowych poprzedzających leczenie pochodnymi 5-fluoropirydynowymi.

– To projekt, który zmierza do poprawy skuteczności, ale i bezpieczeństwa pacjentów z chorobą nowotworową, poprzez opracowanie szybkiego, prostego, łatwo dostępnego testu, który potrafi ocenić, czy dany pacjent odpowie na zastosowaną terapię – ocenia prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, przewodniczący rady naukowej Fundacji.

Nagrodzony został również prof. dr hab. Rafał Pawliczak z Zakładu Immunopatologii w Katedrze Immunologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego UM w Łodzi. Jego projekt dotyczy analizy ekspresji genów metodą przeszukiwania całego genomu u pacjentów z astmą oskrzelową za nadwrażliwością na aspirynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH