Medazepam: na polski rynek trafią opakowania z Niemiec

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL   17-03-2021, 15:21

Medazepam: na polski rynek trafią opakowania z Niemiec Na polski rynek trafi medazepam z Niemiec (fot. Pixabay)

Na polski rynek trafi Rudotel (medazepam) w niemieckojęzycznym opakowaniu, które będzie miało inną szatę graficzną niż lek dostępny w języku polskim oraz inną liczbę tabletek.

Ze względu na czasową niedostępność do leku Rudotel (medazepam), 10 mg, 20 tabletek w opakowaniu, firma Teva uzyskała zgodę z Ministerstwa Zdrowia na import interwencyjny tego leku, ale w opakowaniach pakowanych po 50 tabletek. Produkt pochodzi z rynku niemieckiego.

Importowany lek posiada taki sam skład i dawkę substancji czynnej (10 mg), jednak zawiera większą liczbę tabletek w opakowaniu.

To oznacza, że pacjent otrzyma 2,5 razy większe opakowanie niż otrzymywał do tej pory (20 tabletek).

Dlatego firma wydała komunikat dotyczący ryzyka nieprawidłowego użycia produktu leczniczego przez pacjenta w związku ze zwiększeniem liczby tabletek w opakowaniu i ryzyka mniejszej kontroli lekarza nad terapią.

Ulotka niemiecka z polskim tłumaczeniem
Większa liczba tabletek w opakowaniu daje pacjentowi możliwość przyjmowania leku bez konieczności odbycia wizyty lekarskiej, przez dłuższy okres niż do tej pory.

Pacjent powinien być poinformowany, że otrzyma lek w niemieckojęzycznym opakowaniu, które będzie miało inną szatę graficzną niż lek dostępny w języku polskim.

W opakowaniu znajdować się będzie ulotka leku w języku niemieckim, dlatego apteka wydając produkt wyda również pacjentowi polskie tłumaczenie niemieckiej ulotki.

Należy zapewnić pacjenta, że jedna tabletka leku zawiera taką samą ilość substancji czynnej jak w leku stosowanym dotychczas.

Kiedy stosowany jest medazepam
Lek jest substancją z grupy benzodiazepin o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, do leczenia objawowego ostrych i przewlekłych stanów lękowych, napięcia emocjonalnego i pobudzenia.

Długotrwałe zażywanie pochodnych benzodiazepin może doprowadzić do psychicznego i fizycznego uzależnienia. Ryzyko uzależnienia zwiększa się wraz z wydłużonym okresem leczenia. Należy szczególnie ostrożnie stosować lek u pacjentów wykazujących skłonność do uzależnienia lub nadużywania alkoholu, narkotyków i leków.

Nie zaleca się go stosować u pacjentów z pierwotnymi objawami depresji w postaci spowolnienia psychoruchowego, z depresją dwubiegunową i u pacjentów z objawami psychotycznymi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH