Mentolowa maść może być groźna dla niemowląt

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-01-2009, 18:56

Mentolowa maść może być groźna dla niemowląt Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jedna z maści - często stosowanych w łagodzeniu objawów przeziębienia - na bazie mentolu Vicks VapoRub - może powodować niewydolność oddechową u niemowląt i małych dzieci; ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Chest";.

- Niemowlęta i małe dzieci mają drogi oddechowe o dużo mniejszym przekroju niż dorośli, stąd dodatkowy śluz może jeszcze bardziej zmniejszyć ich światło – tłumaczy profesor Rubin.

Vicks VapoRub jest sprzedawany od 1905 roku jako maść łagodząca objawy przeziębienia, katar i kaszel. Składa się z olejków eterycznych, jego głównym składnikiem jest mentol – alkohol o ostrym zapachu przypominającym miętę pieprzową, wiadomo że przynosi uczucie ulgi, chociaż nie ma żadnych właściwości leczniczych.

Autorzy pracy podkreślają, że mimo iż maść jest powszechnie stosowana w leczeniu przeziębienia nie ma wystarczających danych na temat rzeczywistych korzyści zdrowotnych z jej stosowania. Wiadomo natomiast, że w niektórych przypadkach może powodować zapalenia spojówek, zapalenie płuc, zwężenie dróg oddechowych, uszkadzać wątrobę oraz wywoływać reakcje alergiczne.

Naukowców zainteresował przypadek niemowlęcia, które trafiło na oddział intensywnej opieki medycznej z niewydolności oddechową po posmarowaniu maścią Vicks bezpośrednio pod nosem. Postanowili sprawdzić efekt działania maści na drogi oddechowe w badaniach fretek, które mają drogi oddechowe o anatomii zbliżonej do ludzkich. Określano wpływ maści na zdrowe zwierzaki oraz fretki z infekcją górnych dróg oddechowych, analizowano ilość śluzu i odkładanie go w drogach oddechowych oraz zaleganie płynu w płucach.

Okazało się, że Vicks zwiększa wydzielanie śluzu w zdrowych i chorych drogach oddechowych, a ponadto zmniejsza częstość usuwania śluzu z tchawicy.

- Nie zalecałbym nigdy stosowania tej maści bezpośrednio pod nos, ani u dorosłych ani dzieci – mówi doktor Rubin. - Ponadto radziłbym ściśle stosować się do zaleceń producenta, ostrzegających przed stosowaniem maści u dzieci poniżej 2 lat.

Naukowiec podkreśla, że mimo iż Vick pozwala przez jakiś czas poczuć się lepiej, to jest to uczucie złudne. Mentol wpływa na mózg powodując, że wydaje nam się że łatwiej nam się oddycha, ponieważ uczucie chłodu jest odczytywane przez układ nerwowy jako większa ilość powietrza w drogach oddechowych.

Rubin dodaje też, że u małych dzieci nie należy stosować również leków zmniejszających przekrwienie śluzówki, ponieważ nie tylko nie leczą, ale mogą szkodzić. Zamiast tego typu leków poleca nawilżanie śluzówki nosa przez podawanie soli fizjologicznej i delikatne odsysanie wydzieliny, a poza tym ciepłe napoje, rosół i... cierpliwe przeczekanie aż przeziębienie samo minie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH