Metformina zmniejsza ryzyko raka płuc u palaczy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   16-09-2010, 08:20

Metformina zmniejsza ryzyko raka płuc u palaczy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek stosowany w leczeniu cukrzycy, metformina, może zapobiegać powstaniu ryzyka płuc - informują amerykańscy naukowcy.

Główne działanie metforminy  polega na obniżaniu podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Ponadto działa przeciwzakrzepowo, poprawia tętniczy przepływ krwi, korzystnie wpływa na ściany naczyń krwionośnych, a także na metabolizm lipidów, zwłaszcza na stężenie cholesterolu we krwi.

Zespół dra. Philipa Dennisa z filadelfijskiego The Institute of Cancer Research przeprowadził następujący eksperyment: podawał metforminę myszom, w pokarmie i zastrzykach. Zwierzęta zostały wcześniej skażone nitrozoaminami, związkami chemicznymi uzyskanymi z nikotyny w tytoniu.

Nitrozoaminy działają kancerogennie. W pierwszej grupie zwierząt (pokarm) przypadków zachorowań było o 50 proc. mniej, w drugiej (zastrzyki) aż o 70 proc. mniej niż w grupie kontrolnej, której nie podawano substancji rakotwórczej.

Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze mechanizmu, który sprawia, że metformina redukuje ryzyko raka płuc. Przypuszczają, że ma to związek z uaktywnianiem przez nią enzymu – tzw. kinazy białkowej, który z kolei uruchamia peptydy, być może wpływające na wzrost komórek rakowych.

Więcej: www.rp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH