Mieszają szczepionki różnych producentów - trwają badania

FARMAKOTERAPIA

Autor: European Pharmaceutical Review   22-04-2021, 08:02

Mieszają szczepionki różnych producentów - trwają badania Badacze ocenią odpowiedź immunologiczną pacjentów na szczepionki różnych producentów Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Cztery szczepionki są badane pod kątem oceny bezpieczeństwa i skuteczności schematów zawierających dawki szczepionek p/ COVID-19 różnych producentów.

- Szczepionka Novavax przeciw COVID-19 zostanie włączona do brytyjskiego badania dotyczącego mieszanego schematu leczenia. Uczestnicy badania otrzymają jedną z czterech różnych szczepionek jako drugą dawkę. Badania trwają - poinformował na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Badanie Com-COV2 obejmie 1050 osób
Firma Novavax ogłosiła, że ​​weźmie udział w badaniu Com-COV2 przeprowadzanym na Uniwersytecie Oksfordzkim, oceniającym bezpieczeństwo i skuteczność schematów zawierających dawki szczepionek p/ COVID-19 różnych producentów.

Kandydat firmy na rekombinowaną szczepionkę białkową, NVX-CoV2373, jest jedną z czterech szczepionek COVID-19, które zostaną zmieszane w badaniu porównującym kombinacje harmonogramów szczepień COVID-19 - etap 2 (Com-COV2), który zostanie przeprowadzony przez University of Oxford, wspierany przez brytyjską grupę zadaniową ds. szczepionek.

Com-COV2 obejmie 1050 osób dorosłych w wieku 50 lat lub starszych, które otrzymały pierwsze szczepienie w przeciągu 8–12 tygodni. Uczestnicy badania otrzymają jedną z czterech różnych szczepionek jako drugą dawkę, z których 350 otrzyma NVX-CoV2373.

Schemat heterologiczny vs homologiczny
W badaniu porównane zostaną odpowiedzi układu odpornościowego osób, które otrzymują schemat heterologiczny, z tymi, które otrzymały schemat homologiczny.

- Jeśli uda nam się wykazać, że te mieszane harmonogramy generują odpowiedź immunologiczną tak dobrą, jak standardowe harmonogramy, może to potencjalnie pozwolić większej liczbie osób na szybsze ukończenie pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 - wyjaśnił prof. Matthew Snape, główny badacz.

Zgodnie z protokołem, zaprojektowanym jako badanie równoważności, uczestnicy będą obserwowani pod kątem reaktogenności i odpowiedzi immunologicznej.

Ocena skuteczności szczepionki
NVX-CoV2373 jest nadal testowany w badaniach klinicznych. Jedno z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazało, że szczepionka jest skuteczna w 96,4% przeciwko oryginalnemu szczepowi wirusa.

Skuteczność wobec nowych, pojawiających się wariantów nie została jeszcze potwierdzona; jednak badanie fazy IIb w Republice Południowej Afryki wykazało, że był on skuteczny w 48,6% przeciwko wariantowi B1.351.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH