
Wstępne dane sugerują, że u osób otrzymujących schematy mieszane (dawka AZ, a następnie dawka Pfizer lub odwrotnie) częstość występowania reakcji niepożądanych jest większa.
Brytyjski Public Health England zaktualizował informacje dotyczące szczepień przeciw covid-19, w zakresie m.in. zespołu antyfosfolipidowego, wymienności szczepionek COVID-19 i próbek wymaganych do sekwencjonowania całego genomu oraz najnowsze dane MHRA.
Nie ma dowodów na to, że osoby z wcześniejszym wywiadem w kierunku zakrzepicy lub znanymi czynnikami ryzyka zakrzepicy, w tym z zespołem antyfosfolipidowym, są bardziej narażone na rozwój tej immunologicznie uwarunkowanej choroby zakrzepowozatorowej w połączeniu z trombocytopenią po zastosowaniu szczepionki AstraZeneca.
Obecnie nie ma dowodów na zamienność szczepionek COVID-19, chociaż badania są w toku. Ponadto, wstępne dane sugerują, że u osób otrzymujących schematy mieszane (dawka AZ, a następnie dawka Pfizer lub odwrotnie) częstość występowania reakcji niepożądanych jest większa.
Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby ustalić, którą szczepionkę dana osoba otrzymała i uzupełnić szczepienie tą samą szczepionką.
Swoje wytyczne zaktualizowała także Communicable Diseases Network Australia.
Zmiany w stosunku do poprzednio dostępnych wytycznych klinicznych ATAGI dotyczących szczepionek przeciwko COVID-19 w Australii (v3.0) obejmują:
• Uaktualnione informacje dotyczące zakrzepicy z małopłytkowością (TTS), nowo zidentyfikowanego stanu bardzo rzadko związanego ze szczepionką przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca
• Zaktualizowane zalecenia dotyczące szczepionek: Comirnaty zalecane jako szczepionka pierwszego wyboru przed AstraZeneca dla osób z idiopatyczną zakrzepicą żył krezkowych (krezkowej, wrotnej, śledzionowej) w wywiadzie oraz dla osób z zespołem antyfosfolipidowym z zakrzepicą w wywiadzie.
Kolejne dawki szczepionki AstraZeneca są przeciwwskazane u osób, u których po podaniu pierwszej dawki wystąpiła zakrzepica z małopłytkowością.
• Zalecany minimalny odstęp pomiędzy szczepionką przeciwko COVID-19 a innymi szczepionkami (w tym szczepionką przeciwko grypie) wynosi 7 dni, ale w szczególnych okolicznościach może być skrócony (w tym podanie tego samego dnia).
Tymczasem singapurski Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) tamtejszego ministerstwa zdrowia potwierdził pierwszy przypadek zakrzepicy z małopłytkowością (TTS) po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca na Tajwanie.
Do tej pory szczepionką firmy AstraZeneca zaszczepiono łącznie 461 647 osób.
Ponieważ ten przypadek TTS jest pierwszym na Tajwanie, współczynnik zachorowalności wynosi 2,1 na milion.
Dla porównania, w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, wskaźnik zachorowań na TTS po podaniu pierwszej dawki szczepionki wynosi około 12,3 na milion (stan na 1 maja); w UE wskaźnik ten wynosi 6,5 na milion (stan na 4 kwietnia).
ACIP zaleca kontynuowanie monitorowania działań niepożądanych po szczepieniach.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych