Mieszanie dawek szczepionek daje zachęcające efekty. Ale ważna jest kolejność

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   29-06-2021, 20:08

Mieszanie dawek szczepionek daje zachęcające efekty. Ale ważna jest kolejność Optymalny schemat szczepienia na covid-19: AstraZeneca, druga dawka Pfizer? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Z badań wynika, że lepszą odpowiedź immunologiczną uzyskuje się, gdy w drugiej dawce podawana jest szczepionka mRNA (w tym przypadku Pfizera), a nie odwrotnie.

- Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Kiedy w Polsce doczekamy się zmian w programie szczepień? - stawia na Twitterze pytanie dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

AstraZeneca plus Pfizer daje lepszy efekt niż dwa razy AZ

Specjalista powołuje się na badania naukowców University of Oxford, w którym wykazano, że podanie szczepionki Pfizera, opracowanej w technologii mRNA, po zastosowaniu w pierwszej dawce preparatu AstraZeneki, daje nawet lepsze efekty, jeśli chodzi o poziom przeciwciał, niż ponowne użycie tej samej szczepionki.

W niektórych krajach UE dopuszcza się już mieszanie różnych szczepionek
W niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, dopuszcza się już mieszanie dawek różnych szczepionek przeciwko COVID-19. Prof. Mathew Snape z University of Oxfiord, który nie uczestniczył w badania Com-COV, twierdzi jednak, że nie ma jeszcze podstaw do zmiany rekomendacji w tej sprawie.

Mieszanie dawek zachęcające. Ale w takiej kolejności

Jego zdaniem na podstawie dotychczasowych obserwacji można mieszać schematy szczepień w niektórych tylko przypadkach, aby bardziej uelastycznić program szczepień. Badanie Com-COV przeprowadzone na 830 osobach nie jest jeszcze dostateczne, by wprowadzić w tej sprawie szerszą rekomendację.

- Jest to oczywiście zachęcające, że mieszanie szczepionek daje wysoki poziom przeciwciał oraz komórek typu T - zaznaczył w wypowiedzi dla Reutersa. Opowiada się jednak za tym, żeby na razie nie było to regułą. Z badań wynika, że lepszą odpowiedź immunologiczną uzyskuje się, gdy w drugiej dawce podawana jest szczepionka mRNA (w tym przypadku Pfizera), a nie odwrotnie.

Prof. Mathew Snape zwraca jednak uwagę, że preparat AstraZeneki daje lepsze efekty w drugiej dawce, gdy zostanie podany po dłuższym okresie, co najmniej 12 tygodni. W Wielkiej Brytanii 80 proc. dorosłych otrzymało jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 (najczęściej preparat AstraZeneki - PAP), a 60 proc. ludności jest już po dwóch dawkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH