Mięta uśmierzy nie jeden ból

FARMAKOTERAPIA

Autor: Newsweek/rynekaptek.pl   25-11-2009, 14:25

Naukowcy z Newcastle University dowiedli, że napar z brazylijskiej mięty z gatunku Hyptis crenata, ma działanie przeciwbólowe i jest równie skuteczny, co leki na bazie aspiryny.

O wynikach swoich badań uczeni poinformowali właśnie na międzynarodowym sympozjum na temat roślin leczniczych w New Delhi w Indiach.

Mięta od wieków znana była brazylijskim szamanom, którzy leczyli nią różne dolegliwości - od bólu głowy i żołądka, po gorączkę i przeziębienia. Dlatego badacze z Newcastle University postanowili sprawdzić jej działanie naukowo. Najpierw pojechali do Brazylii, by dowiedzieć się jak przygotowywany jest lek z rośliny.

Najbardziej powszechnym sposobem wśród miejscowych znachorów było gotowanie suszonych liści mięty przez 30 minut. Po ostygnięciu wywaru, herbatka było gotowa do wypicia. Naukowcy podali ją myszom i stwierdzili, że równie skutecznie uśmierzała ból u gryzoni co syntetyczne leki aspirynowe.

Badacze wkrótce rozpoczną testy kliniczne nowej substancji przeciwbólowej na ludziach. Ostrzegają jednak, że herbatka w smaku nie przypomina wcale dobrze nam znanej mięty, ale raczej napar z szałwii. Nie jest więc zbyt smaczna, ale w końcu to, co zdrowe, przeważnie gorzej smakuje...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH