Ośmiu młodych naukowców otrzyma milion złotych na przeprowadzenie innowacyjnych badań.
Fundusze przyznała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programu "Ventures".
Najwyższe dofinansowanie - po 231 tys. złotych - otrzymali: Marcin Krzykawski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zuzanna Tracz z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.
Pozostali nagrodzeni otrzymają pieniądze, które umożliwią m.in. przeprowadzenie badań dotyczących biomateriału, który zrewolucjonizuje leczenie stomatologiczne i opracowanie leku, który może pomóc w walce z nowotworem płuc.
Jedyny student w gronie laureatów programu, 23-letni Krzysztof Kochel z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego planuje przeprowadzenie badań nowych związków, których niezwykle ciekawe właściwości mogą okazać się pomocne w leczeniu raka.
- Aktywność obecnie stosowanych leków przeciwnowotworowych obarczona jest często licznymi skutkami ubocznymi, które czasami nawet uniemożliwiają zastosowanie skutecznego leczenia. Badane przeze mnie związki mogą stać się nową klasą leków, stosowaną równolegle z klasyczną chemioterapią. Takie połączenie może skutkować zmniejszeniem dawki terapeutycznej leku, co wiązać się będzie ze zmniejszeniem nasilenia efektów ubocznych niepożądanych chemioterapii - mówi Krzysztof Kochel.
Program "Ventures" ma zwiększyć atrakcyjność pracy naukowej w kraju, zainteresować młodych uczonych pracą naukową, a także przyczynić się do zwiększenia liczby projektów, których wyniki mogą być wdrożone w działalności gospodarczej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych