Mimo pandemii wzrost liczby przypadków chorób przenoszonych drogą płciową

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   27-06-2021, 16:02

Mimo pandemii wzrost liczby przypadków chorób przenoszonych drogą płciową Wśród chorób dominuje chlamydia. Zaraziło się nią 16 tys. przebadanych. Następna jest rzeżączka (6700) i kiła (1324). Spada liczba zachorowań na HIV Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W 2020 r. holenderskie Centrum Zdrowia Seksualnego przebadało 105 tys. osób na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. To o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej i jest to konsekwencja pandemii Covid-19.

W ubiegłym roku Centrum Zdrowia Seksualnego (CSG) przetestowało o jedną trzecią osób mniej na obecność chorób przenoszonych drogą płciową (STI). Jednocześnie u 21 proc. badanych stwierdzono infekcje. Holendrzy najczęściej zarażają się chlamydią.

Mniej przypadków HIV, więcej zakażeń chlamydią

W 2020 r. Centrum Zdrowia Seksualnego przebadało 105 tys. osób na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, donosi portal NU. To o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej i zdaniem CSG jest to konsekwencja pandemii Covid-19.

Jednocześnie o 2 proc. zwiększyła się liczba pozytywnych testów. 21 procent badanych zaraziło się jedną z STI. Centrum informuje, że najczęściej zarażają się ludzi młodzi.

Wśród chorób dominuje chlamydia. Zaraziło się nią 16 tys. przebadanych. Następna jest rzeżączka (6700) i kiła (1324). Spada liczba zachorowań na HIV. W ubiegłym roku obecność tego wirusa stwierdzono u 122 osób, z czego aż 107 u homoseksualistów.

Nie wiadomo, jaki jest rzeczywisty wskaźnik zachorowań na STI wśród Holendrów

Jednocześnie doktor Henry de Vries z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UMC) w Amsterdamie zaznacza, że nie wiadomo, jaki jest rzeczywisty wskaźnik zachorowań na STI wśród Holendrów.

- Wiele osób po prostu nie wie, że jest zarażona i testom poddają się jedynie osoby z objawami - powiedział NU dr De Vries.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH