Minister Dworczyk w wywiadzie z 12-latkiem o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, Rynek Aptek   01-06-2021, 07:33

Minister Dworczyk w wywiadzie z 12-latkiem o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19 Dzieci od 12 r.ż. prawdopodobnie będą szczepione przeciw COVID-19. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Mam nadzieję, że będziecie mogli normalnie chodzić do szkoły - powiedział minister Michał Dworczyk,  potwierdzając, że dzieci prawdopodobnie będą szczepione przeciw COVID-19.

  • Dworczyk: - Myślę, że szczepienie dzieci jest bardzo prawdopodobne, bo musimy zapanować nad wirusem i uniknąć znowu zamykania szkół
  • Minister z okazji Dnia Dziecka: - Mam nadzieję, że nie będzie już nauczania online i będziecie mogli normalnie chodzić do szkoły
  • Jeszcze nie wiadomo, gdzie i kiedy będą szczepione dzieci. Uprawnienia do wykonywania szczepień mają m.in. farmaceuci

Dziennik "Gazeta Prawna" z okazji Dnia Dziecka opublikował m.in. materiały prasowe, których autorami są dzieci. Z szefem KPRM ministrem Michałem Dworczykiem rozmawiał 12-latek. Mowa była m.in. o szczepieniach.

Z okazji Dnia Dziecka o szczepieniu

- Decyzje, kto się szczepi, kiedy się szczepi i jak się szczepi, podejmuje Rada Medyczna ds. COVID-19 przy premierze Morawieckim. W tej Radzie jest ponad 20 lekarzy, profesorów. Wypracowują swoje stanowisko w oparciu na swojej wiedzy oraz wytycznych, które są dołączone do każdego leku, w tym przypadku do szczepionki - wskazał Dworczyk.

Jak wyjaśnił, Rada analizuje uwarunkowania polskie i wtedy przygotowuje rekomendacje dla Narodowego Programu Szczepień.

- Jak szczepionka Pfizera zostanie zarejestrowana dla dzieci od 12 do 15 lat, wtedy poprosimy Radę Medyczną, żeby wypowiedziała się w tej sprawie i przekazała nam rekomendacje, jak powinniśmy postępować - powiedział.

- Myślę jednak, że szczepienie dzieci jest bardzo prawdopodobne, bo musimy zapanować nad wirusem i uniknąć znowu zamykania szkół, uczelni, sklepów i gospodarki - dodał.

Wskazał ponadto, że to, czy będzie nauczanie online w przyszłym roku szkolnym, zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja z rozwojem pandemii w Polsce. Mam nadzieję, że nie będzie już nauczania online i będziecie mogli normalnie chodzić do szkoły.

Ponad 20 profesorów decyduje na "tak"

Na prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu profilu @szczepimysie na Twitterze napisano, że na poniedziałkowym (31 maja) posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat.

"Rada rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty" - czytamy.

- Dzisiaj w godzinach południowych razem z ministrem Niedzielskim, razem z ministrem Czarnkiem przekażemy informację o tych wszystkich kwestiach związanych ze szczepieniami dzieci między 12 a 15 rokiem życia - poinformował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Dworczyk we wtorek (1 czerwca).

Minister Dworczyk był też pytany, czy rząd myśli o zniesieniu nakazu noszenia maseczek w szkołach. Stwierdził, że wszystko zależy od sytuacji sanitarnej.

- Chcielibyśmy bardzo, żeby z maseczkami się pożegnać już raz na zawsze, nie tylko na dworze. Chcielibyśmy również w pomieszczeniach zamkniętych ich nie nosić, ale to wszystko jest uzależnione od tego, jak epidemia będzie się zachowywać - dodał.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Komisja Europejska przyjęła już decyzję w tej sprawie. Na poniedziałkowym posiedzeniu Rada Medyczna przy premierze przyjęła rekomendację o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat.

Ustawowe uprawnienia do szczepień przeciw COVID-19 mają też  farmaceuci

Nie wiadomo jeszcze jak i gdzie będą organizowane szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Przypomnijmy, że w piątek, 28 maja, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Regulacja daje farmaceutom możliwość wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach.

 Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, do art. 86 Prawa farmaceutycznego, został dodany ust. 8a, który brzmi: „w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5, mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

Oznacza to, że farmaceuci, którzy przeszli certyfikowane szkolenia i nabyli uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19, będą mogli szczepić pacjentów również w aptekach. Ustawa weszła w życie 29 maja br.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH