Minister o szczepieniach osób niepełnosprawnych: ma być łatwiej

FARMAKOTERAPIA

Autor: MS   30-04-2021, 15:02

Minister o szczepieniach osób niepełnosprawnych: ma być łatwiej Minister o szczepieniach osób niepełnosprawnych (fot. LJ)

Minister Michał Dworczyk zapowiedział cztery rodzaje ułatwień przy szczepieniu na covid-19 niepełnosprawnych.

Po 10 maja wprowadzamy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w dostępie do szczepień przeciwko COVID-19. Będą cztery rozwiązania - powiedział  Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień podczas piątkowej (30 maja) konferencji prasowej.

Podkreślił, że dziś jest ten moment kiedy można wyjść naprzeciwko postulatom środowisk osób niepełnosprawnych. 

- To były bardzo trudne decyzje, rzeczywiście kilkadziesiąt organizacji skupiających osoby niepełnosprawne zwracało się z postulatami o priorytetowe traktowanie przy szczepieniach. My w konsultacjach z Radą Medyczną przedstawialiśmy program szczepień skonstruowany w taki sposób, żeby po pierwszym kwartale szczepić jak najszybciej populacyjnie - mówił.

Cztery rodzaje ułatwień
- Dzisiaj już widzimy ten moment, za dziesięć dni, wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione e-skierowania, będą mogli się rejestrować na szczepienie. Działa w Polsce 7 tys. takich punktów. Ten proces rejestracji zakończy się i będzie można skupić się na potrzebach osób niepełnosprawnych - podkreślił Dworczyk.

Dodał: - Dzisiaj na spotkaniu ze środowiskami osób niepełnosprawnych przedstawiliśmy cztery rozwiązania, które będziemy chcieli od 10 maja wprowadzać w życie, a które wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i trochę ułatwią dostęp do szczepień wszystkim tym osobom.

Po pierwsze chcemy, żeby dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności od 10 maja w punktach szczepień powszechnych a przypomnę, że docelowo będzie ponad 630 takich punktów, przynajmniej po jednym w każdym powiecie, żeby w tych punktach miały pierwszeństwo w szczepieniach – podkreślił.

Szczepienia w ośrodkach
Jak wyjaśnił minister Dworczyk będzie to polegać na tym, że taka osoba wraz z opiekunek lub opiekunami nie będzie musiała umawiać się czy to za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza, tylko będzie mogła przyjechać do takiego punktu szczepień powszechnych i pozarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie.

- Dotyczy to zarówno osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekuna bądź opiekunów. To będzie bardzo proste, nie będzie wymagało żadnych dokumentów, tylko oświadczenia – podkreślił.

Po drugie – jak mówił Dworczyk – od 10 maja rozpocznie się szczepienie w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej. Te ośrodki będą mogły zamawiać szczepienia, tak jak to było wcześniej w wypadku DPS-ów, nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów tych osób i swoich pracowników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH