Minister wskazał na 99% skuteczność szczepień. Eksperci nie kryją zdziwienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wojciech Kuta   22-04-2021, 11:02

Minister wskazał na 99% skuteczność szczepień. Eksperci nie kryją zdziwienia Adam Niedzielski podał, że po zaszczepieniu się przeciw COVID-19 ochrona przed zakażeniem koronawirusem przekracza 99 procent (fot. screen)

Niedawno na Twitterze szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, opublikował wskaźniki mające dowodzić aż ponad 99-procentowej skuteczności szczepień przeciwko COVID-19.

Po zaszczepieniu się przeciw COVID-19 ochrona przed zakażeniem koronawirusem przekracza 99 procent - podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wpis ministra wywołał falę kąśliwych komentarzy. Eksperci są bardziej ostrożni.

Minister przesadził?
Co na temat trwałości efektów i skuteczność szczepień mają do powiedzenia specjaliści?

Okazuje się, że dotychczasowe obserwacje wskazują, że ponad 99-procentowa ochrona przed zakażeniem po zaszczepieniu, o której napisał minister Niedzielski, to zbyt optymistyczne założenie.

- Pandemia uczy nas pokory, musimy być cierpliwi. Minęło dopiero niespełna 9 miesięcy od czasu, kiedy człowiekowi podano pierwszy raz szczepionkę przeciwko COVID-19 - przypomina dr Paweł Grzesiowski, immunolog i pediatra, doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Wyliczenia "w uproszczeniu"
„Do tej pory w grupie ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys. osób wykazało dodatni wynik testu na ‪#COVID19, czyli 0,9%. Ponad połowa tych zakażeń nastąpiła w okresie do 14 dni po pierwszej dawce. Oznacza to w uproszczeniu, że poziom ochrony przekracza 99%” - 11 kwietnia napisał minister zdrowia na Twitterze.

„Czy badanie oprócz braku grupy kontrolnej, oparto na obowiązku testu po szczepieniu? Z tweeta wynika że przetestowano 5,5 mln (osób - red.), całkiem poza standardowymi, dziennymi testami. 45 tys. testów dziennie tylko z tego powodu? - pyta z niedowierzaniem jeden z użytkowników, Marek Jeziorowski.

MZ korzysta z matematyki?
Zdziwienia nie kryje też były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. „Ministerstwo Zdrowia powinno się opierać i wydawało mi się, że opierało się w dużej mierze na matematyce. Po to powołano ‪@aotmit ‪@NIZP_PZH ‪@InstytutLekow, Departament Analiz i Strategii. Ale widać pan Minister nie potrzebuje tych instytucji. Naprawdę dziwi mnie, że ‪@a_niedzielski jeszcze tego tweeta nie skasował” - napisał w mediach społecznościowych były wiceszef resortu zdrowia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH