Minister zdrowia o szczepionkach: przebadane są lepiej, niż cokolwiek innego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-11-2017, 08:12

Minister zdrowia o szczepionkach: przebadane są lepiej, niż cokolwiek innego Szczepienia stanowią bardzo ważny element profilaktyki wielu chorób zakaźnych (fot. archiwum)

Szczepienia są dobre, skuteczne i bezpieczne. Nie ma wątpliwości, że tam, gdzie są one prowadzone, znikają choroby, zaś tam, gdzie się je ogranicza, pojawiają się choroby od dawna nieznane i takie, które można by wyeliminować - ocenił 25 listopada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Konferencja "Szczepienia - między nauką a ideologią" odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej pod patronatem abp. Henryka Hosera, biskupa diecezji warszawsko-praskiej. Została zorganizowana w odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się wśród niektórych środowisk wątpliwości co do bezpieczeństwa prowadzenia szczepień oraz wątpliwości natury etycznej. W spotkaniu wziął udział m.in. szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz eksperci medyczni.

Zdaniem Radziwiłła szczepienia są jedną z tych dziedzin w medycynie, która została najbardziej poznana, a same szczepionki - w jego ocenie - "przebadane są lepiej, niż cokolwiek innego". Jak dodał, rolą Ministerstwa Zdrowia jest nie tylko myślenie o tych, którzy zaszczepią się lub nie, ale także o wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać ze szczepionek.

Kilka słów o etyce
Radziwiłł odniósł się także do zagadnień natury etycznej związanych ze szczepieniami. Chodzi o to, że do produkcji niektórych szczepionek wykorzystywane są linie komórkowe wyprowadzone wcześniej z komórek pobranych z płodów, na których dokonano aborcji.

Jak powiedział, "według jego najlepszej wiedzy dzisiaj to jest już przeszłość". Podkreślił, że w jego opinii korzystanie ze szczepionek nie oznacza przyzwolenia dla tego typu praktyk i w przyszłości nie powinno być na to zgody.

Z kolei abp. Henryk Hoser mówiąc o szczepieniach przytoczył zapisy zawarte w Nowej Karcie Pracowników Służby Zdrowia; dokument omawia problemy leczenia z punktu widzenia etyki katolickiej.

- Jest tam powiedziane, że z punktu widzenia profilaktyki chorób zakaźnych przygotowanie szczepionek oraz ich stosowanie w zwalczaniu tych zakażeń poprzez obowiązkowe uodparnianie całych populacji, których to dotyczy, jest niewątpliwie postępowaniem pozytywnym - powiedział Hoser, który sam był kiedyś lekarzem (w latach 60. ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie).

Duchowny przyznał jednak, że zapis ten jest przez niektórych kwestionowany właśnie w związku wątpliwościami etycznymi. - W tym przypadku problemy natury etycznej sprowadzają się do współdziałania w złu i wywoływania zgorszenia, ponieważ działania te stanowią poważny nieporządek moralny przeciwko życiu i przeciwko integralności należnej każdemu z ludzkich bytów - dodał.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH