Ministerstwo Zdrowia zdecyduje, czy rozszerzyć szczepienia p/pneumokokom

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   31-01-2011, 14:19

Jesienią 2010 roku Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji społecznych projekt rozszerzający szczepienia przeciwko pneumokokom o grupę o dzieci urodzonych przedwcześnie (> 37 tygodnia ciąży) lub z niską masą urodzeniową (> 2500g). Nowelizacja czeka na zatwierdzenie.

Obecnie w Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia dla dzieci z grup wysokiego ryzyka, które w sposób szczególny narażone są na zakażenie.
- U dzieci zapalenie płuc najczęściej występuje do 5 roku życia. Roczną zapadalność w tej grupie wiekowej ocenia się na 35-45 przypadków na 1000 populacji. Ponad połowa z nich wymaga leczenia w szpitalu. Zapalenia płuc spowodowane przez Streptococcus pneumoniae (zwany jest także dwoinką zapalenia płuc) to najważniejsza przyczyna śmierci i hospitalizacji, której można zapobiec szczepiąc osoby z grup ryzyka - mówi dr Tadeusz M. Zielonka z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
- W Kielcach, gdzie już szósty rok (od 2006 roku) Urząd Miasta realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 r.ż., zaobserwowano
w tej grupie spadek liczby hospitalizacji z powodu zapaleń płuc o 65 procent – mówi dr Marian Patrzałek, koordynator akcji profilaktycznej, Oddział Infekcyjno-Neurologiczny i Leczenia Padaczek w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH