Moda na wysokodawkowe wlewy witaminowe. Pytanie: czemu ma to służyć?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   08-08-2017, 08:01

Moda na wysokodawkowe wlewy witaminowe. Pytanie: czemu ma to służyć? Witamina C może mieć wiele zastosowań. Niektóre zaskakują

Blisko sto lat po odkryciu witaminy C, niektóre informacje dotyczące możliwości jej zastosowania zaskakują. Mamy zatem lewoskrętne witaminy oraz nową modę na wlewy dożylne tej substancji w wysokich dawkach.

W 1928 roku Węgier Albert Szent-Gyorgy wyizolował kwas askorbinowy (za co otrzymał Nagrodę Nobla w 1937 roku), a w roku 1933 Tadeusz Reichstein (Szwajcar polskiego pochodzenia) zsyntetyzował witaminę C. Samo określenie "witamina" (łac. vita– życie, amina– związek chemiczny zawierający grupę aminową) jest zasługą Kazimierza Funka, który wprowadził ją w 1912 roku.

W składzie witaminy C jest kwas askorbinowy, który posiada dwa asymetryczne atomy węgla (C4 i C5), zatem możliwe jest wystąpienie czterech izomerów tej substancji. Tylko jeden z nich posiada biologiczną aktywność, którą stosuje się w lecznictwie: kwas L-askorbinowy. A ten skręca światło spolaryzowane w prawo. Takie są właściwości fizyczne kwasu L-askorbinowego.

Od pewnego czasu jednak pojawiać się na rynku zaczęły witaminy lewoskrętne, a nawet – lewostronne. Co więcej, tylko te mają mieć właściwości lecznicze. Jak w miarę prosty sposób wyjaśnić pacjentowi, że dał się nabrać na chwyt marketingowy?

- Zasadę izomerii chiralnej (z greckiego chiros - ręka) można wytłumaczyć obrazowo na przykładzie pedałów rowerowych. Jak prawa (oznaczenie z nomenklatury chemicznej „D” jak dexter) i lewa („L” jak levus) ręka, pedały rowerowe są swymi lustrzanymi odbiciami.  Gwint prawoskrętny jest na prawym pedale i analogicznie lewoskrętny na lewym. Nie da się ich zamienić ze sobą, bo odwrotnie nie będą pasować – podpowiada magister farmacji Mariusz Politowicz.

Czyli („L- lub D-pedał rowerowy”) otrzymują swój kształt (budowę) w tej samej fabryce. Natomiast ich cechą fizyczną wykorzystywaną codziennie, jest możliwość działania tylko z lewej lub tylko prawej strony roweru.

Podobnie jest z rękawiczkami. Nie da się bez problemu używać prawej rękawiczki na lewej ręce lub odwrotnie.

O skrętności witaminy
- Właściwość, że witamina C jest prawoskrętna, po prostu istnieje i już.  Niektóre substancje są tylko lewo- [(-) czyli minus] lub prawoskrętne [(+) czyli plus] - dodaje farmaceuta. Roztwór izomerów (+) i (-) w proporcji 1:1 nazywamy racematem. Taki roztwór nie skręca światła spolaryzowanego, bo te fizyczne właściwości obu izomerów (chiromerów) się kompensują.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH