Morfina może pobudzać wzrost i przerzuty nowotworu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-11-2009, 12:26

Morfina może pobudzać wzrost i przerzuty nowotworu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Morfina, stosowana jako lek przeciwbólowy u pacjentów po operacji lub u chorych na raka, może pobudzać wzrost i przerzuty nowotworu - twierdzą amerykańscy uczeni. Naukowcy zidentyfikowali też związek, który może temu przeciwdziałać.

O wynikach badań poinformowano na spotkaniu American Association for Cancer Research w Bostonie. Przedstawiciele brytyjskiej fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem (Cancer Research UK) zaznaczają jednak, że trzeba przeprowadzić więcej testów, zanim można będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany w terapii morfiną – donosi PAP.

Badacze z Uniwersytetu w Chicago wykazali w testach laboratoryjnych, że należąca do opiatów morfina pobudza wzrost nowych naczyń krwionośnych, które zaopatrują guza w tlen i składniki odżywcze. Poza tym lek ułatwia komórkom nowotworowym przerzuty do innych tkanek.

Naukowcy zidentyfikowali związek, który może temu przeciwdziałać. Jest to opracowany w latach 80. antagonista opiatów: metylnaltrekson (MNTX).

U myszy z rakiem płuc MNTX hamował pobudzający wpływ opiatów na rozwój nowotworu i o 90 proc. redukował jego przerzuty do innych narządów.

Jeśli przyszłe badania kliniczne potwierdzą odkrycie, możliwa będzie zmiana praktyk anestezjologicznych wobec chorych na raka, których poddaje się operacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH