
Morfina, stosowana jako lek przeciwbólowy u pacjentów po operacji lub u chorych na raka, może pobudzać wzrost i przerzuty nowotworu - twierdzą amerykańscy uczeni. Naukowcy zidentyfikowali też związek, który może temu przeciwdziałać.
O wynikach badań poinformowano na spotkaniu American Association for Cancer Research w Bostonie. Przedstawiciele brytyjskiej fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem (Cancer Research UK) zaznaczają jednak, że trzeba przeprowadzić więcej testów, zanim można będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany w terapii morfiną – donosi PAP.
Badacze z Uniwersytetu w Chicago wykazali w testach laboratoryjnych, że należąca do opiatów morfina pobudza wzrost nowych naczyń krwionośnych, które zaopatrują guza w tlen i składniki odżywcze. Poza tym lek ułatwia komórkom nowotworowym przerzuty do innych tkanek.
Naukowcy zidentyfikowali związek, który może temu przeciwdziałać. Jest to opracowany w latach 80. antagonista opiatów: metylnaltrekson (MNTX).
U myszy z rakiem płuc MNTX hamował pobudzający wpływ opiatów na rozwój nowotworu i o 90 proc. redukował jego przerzuty do innych narządów.
Jeśli przyszłe badania kliniczne potwierdzą odkrycie, możliwa będzie zmiana praktyk anestezjologicznych wobec chorych na raka, których poddaje się operacji.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych