Mózg - reaktywacja

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   01-03-2011, 07:08

Mózg - reaktywacja

W przypadku wystąpienia udaru szanse na cofnięcie jego następstw maleją z każdą godziną, a utrata wielu funkcji mózgu uznawana jest nieodwracalną. Teraz może się to zmienić.

Leczenie stanów poudarowych może okazać się skuteczniejsze dzięki nowej terapii, testowanej przez szwedzkich badaczy z Uniwersytetu w Lund oraz jedną z firm japońskich. Szwedzi, kierowani przez prof. Tadeusza Wielocha, opracowali metodę wzmacniania regeneracyjnych sił organizmu dotkniętego udarem niedokrwiennym.

Oparto ją na aktywacji receptora sigma-1, odgrywającego istotną rolę w odzyskiwaniu sprawności mózgu po krytycznym zdarzeniu.

Raport z prac badawczych opublikował magazyn Brain. Sukces zapoczątkowany został eksperymentami na szczurach. Dotknięte udarem gryzonie podzielono na dwie grupy, umieszczając je w dwóch różnych środowiskach – klatce zwykłej oraz zawierającej wyposażenie sprawnościowe: drabinki, rury itp.

Przeprowadzona po jakimś czasie analiza wykazała, że „bogatsze” środowisko aktywowało wiele genów, w tym również ten, który koduje receptor sigma-1.

Na tej podstawie naukowcy wstrzyknęli zwierzętom specjalną substancję, dodatkowo aktywującą ów receptor. Mózgi potraktowanych w ten sposób szczurów odzyskały utracone funkcje szybciej niż stało się to w przypadku gryzoni ze zwykłej klatki. Rezultaty doświadczeń skłoniły jedną z japońskich firm farmaceutycznych do przeprowadzenia klinicznego badania z udziałem ochotników.

Eksperymentalna terapia przynosi efekt nawet jeśli rozpocznie się dwa dni po wystąpieniu udaru. Obecnie w przypadku udaru niedokrwiennego skutecznie działają tylko leki trombolityczne, stosowane w celu rozpuszczania skrzepów. Niestety, zaledwie 10 proc. pacjentów otrzymuje je na czas.

Źródło: ScienceDaily
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH