MZ będzie refundowało in vitro?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   26-10-2010, 09:22

MZ będzie refundowało in vitro? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia ma gotowy program refundacji zapłodnienia in vitro.

Para będzie mogła z niego skorzystać dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych metod leczenia niepłodności. W jednej z ostatniej wersji programu była mowa o refundacji trzech kolejnych prób in vitro, a maksymalny wiek kobiety, która mogłaby się poddać procedurze - oczywiście pod warunkiem, że jej jajniki funkcjonują - określono na 45 lat.

Sporym obciążeniem finansowym będą tu leki hormonalne. Podaje się je, by kobieta w jednym cyklu wytworzyła nie jedną, ale kilka komórek jajowych, co zasadniczo poprawia szanse na urodzenie dziecka.

Autorzy projektu próbowali oszacować, ile osób chciałoby skorzystać z programu. Szacuje się, że programem będzie zainteresowanych około miliona małżeństw. Jak przyznała na antenie TVN 24 minister Ewa Kopacz „wiele par z tego miliona nawet nie myśli dziś o in vitro, bo wydatek 8-10 tys. zł - a tyle mniej więcej kosztuje jedna próba pozaustrojowego zapłodnienia - jest nie na ich kieszeń".

Program przeszedł już konsultacje w Ministerstwie Zdrowia. Teraz oceni jego efektywność Agencja Oceny Technologii Medycznych.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH