MZ: ile osób zmarło na covid po szczepieniu i po którym preparacie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza   26-05-2021, 13:02

MZ: ile osób zmarło na covid po szczepieniu i po którym preparacie? Zakażenia po szczepieniu preparatami AstraZeneca, Moderna czy Johnson&Johnson stwierdzano średnio od 9 do 18 dni od szczepienia Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Bez chorób współistniejących odsetek osób, które zmarły na covid-19 po przyjęciu szczepienia wynosi 0,011, dla osób z chorobami współistniejącymi - 0,036.

Ministerstwo Zdrowia udostępniło „Wyborczej" dane (stan na 18 maja) nt. zakażeń koronawirusem oraz zgonów na COVID-19 wśród osób, które przyjęły już szczepionkę przeciw COVID.

Dane pochodzą z systemu EWP, w którym od początku pandemii rejestrowane są wszystkie potwierdzone testem zakażenia koronawirusem oraz zgony z powodu covid-19. Na te liczby nałożono dane dotyczące osób zaszczepionych w Polsce. Część wspólna to ci, którzy mimo przyjęcia szczepionki otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa. Część – mimo zaszczepienia – zmarła.

Znaczenie ma liczba podanych szczepionek

Bez chorób współistniejących odsetek osób, które zmarły po przyjęciu szczepienia wynosi 0,011, dla osób z chorobami współistniejącymi - 0,036.

W zestawieniu najwyższe wartości procentowe dotyczące liczby zgonów po szczepieniu ma Pfizer (bez chorób współistniejących 0,015 i z nimi – 0,054).

Jednak jak komentuje ten wynik dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczepionka Pfizera jest w Polsce używana najdłużej i zaszczepiło się nią najwięcej osób.

Wpływ mają też inne czynniki

Jej pierwszą dawkę przyjęło prawie 8 mln osób, natomiast AstraZenecę przyjęło zaś niecałe 2,5 mln osób. Według danych nie odnotowano zgonu z powodu covid-19 wśród osób zaszczepionych preparatem AstraZenca.

Dobrze wypada też Johnson&Johnson (odpowiednio odsetek zgonów wynosi 0,0004 i 0,002), ale tu grupa zaszczepionych jest najmniej liczna: 260 tys. osób.

Jak podkreślił dr Dzieciątkowski, duże znaczenie w zakresie wystąpienia zgonów po szczepieniu mają również choroby współistniejące osób zmarłych, ich wiek i wiele innych czynników, których nie uwzględniono w zestawieniu przygotowanym przez resort zdrowia.

Zakażenie mimo szczepienia

Zakażenia po szczepieniu preparatami AstraZeneca, Moderna czy Johnson&Johnson stwierdzano średnio od 9 do 18 dni od szczepienia.

W przypadku Pfizera, średni czas, w którym doszło do zakażeń w Polsce, wynosi od 21 do 27 dni po przyjęciu dawki.

Część osób, które zakaziło się po szczepieniu, mogła się zakazić jeszcze przed przyjęciem szczepionki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH