
Bez chorób współistniejących odsetek osób, które zmarły na covid-19 po przyjęciu szczepienia wynosi 0,011, dla osób z chorobami współistniejącymi - 0,036.
Ministerstwo Zdrowia udostępniło „Wyborczej" dane (stan na 18 maja) nt. zakażeń koronawirusem oraz zgonów na COVID-19 wśród osób, które przyjęły już szczepionkę przeciw COVID.
Dane pochodzą z systemu EWP, w którym od początku pandemii rejestrowane są wszystkie potwierdzone testem zakażenia koronawirusem oraz zgony z powodu covid-19. Na te liczby nałożono dane dotyczące osób zaszczepionych w Polsce. Część wspólna to ci, którzy mimo przyjęcia szczepionki otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa. Część – mimo zaszczepienia – zmarła.
Bez chorób współistniejących odsetek osób, które zmarły po przyjęciu szczepienia wynosi 0,011, dla osób z chorobami współistniejącymi - 0,036.
W zestawieniu najwyższe wartości procentowe dotyczące liczby zgonów po szczepieniu ma Pfizer (bez chorób współistniejących 0,015 i z nimi – 0,054).
Jednak jak komentuje ten wynik dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczepionka Pfizera jest w Polsce używana najdłużej i zaszczepiło się nią najwięcej osób.
Jej pierwszą dawkę przyjęło prawie 8 mln osób, natomiast AstraZenecę przyjęło zaś niecałe 2,5 mln osób. Według danych nie odnotowano zgonu z powodu covid-19 wśród osób zaszczepionych preparatem AstraZenca.
Dobrze wypada też Johnson&Johnson (odpowiednio odsetek zgonów wynosi 0,0004 i 0,002), ale tu grupa zaszczepionych jest najmniej liczna: 260 tys. osób.
Jak podkreślił dr Dzieciątkowski, duże znaczenie w zakresie wystąpienia zgonów po szczepieniu mają również choroby współistniejące osób zmarłych, ich wiek i wiele innych czynników, których nie uwzględniono w zestawieniu przygotowanym przez resort zdrowia.
Zakażenia po szczepieniu preparatami AstraZeneca, Moderna czy Johnson&Johnson stwierdzano średnio od 9 do 18 dni od szczepienia.
W przypadku Pfizera, średni czas, w którym doszło do zakażeń w Polsce, wynosi od 21 do 27 dni po przyjęciu dawki.
Część osób, które zakaziło się po szczepieniu, mogła się zakazić jeszcze przed przyjęciem szczepionki.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych