MZ: jesteśmy uwięzieni niskim poziomem wyszczepialności z ubiegłego roku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2020, 10:23

MZ: jesteśmy uwięzieni niskim poziomem wyszczepialności z ubiegłego roku Szef MZ pytany był w Radiu Zet o szczepienie przeciwko grypie i trudności z zakupem szczepionek (fot. Pixabay)

Jeśli zrealizowane zostaną dodatkowe dostawy szczepionek przeciwko grypie, o które wnioskuje resort zdrowia, to dojdziemy do 8 proc. wyszczepienia - ocenia minister zdrowia. Staramy się  ściągnąć ok. 0,5 mln szczepionek więcej - dodaje.

15 września szef MZ pytany był w Radiu Zet o szczepienie przeciwko grypie i trudności z zakupem szczepionek.

- Zwróciliśmy się do przedstawicieli największych dostawców szczepionek o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podał, że do spotkania doszło 14 września w siedzibie resortu.

- Poprosiłem przedstawicieli wszystkich trzech największych dostawców szczepionek. Wczoraj odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia. Przedstawiliśmy pewien scenariusz postępowania. Firmy zostały poproszone o zweryfikowanie możliwości ściągnięcia dodatkowych zapasów z całej Europy - poinformował minister.

- Wczoraj również tutaj, przy bardzo dobrej współpracy z Agencją Rezerw Materiałowych, (...) ogłosiliśmy postępowanie, które jest odpowiedzią na oczekiwanie firm dostarczających szczepionki - dodał.

Dopytywany o to, ile dodatkowo szczepionek zostanie w ten sposób ściągniętych, odpowiedział: - Teraz w pierwszej reakcji staramy się mniej więcej ściągnąć 0,5 mln szczepionek. Zaznaczył, że "dodatkowo ściągnąć".

Niedzielski przypomniał, że w poprzednim sezonie grypowym zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, a więc ok. 1,5 mln osób, jednocześnie było trzeba zutylizować 100 tys. niewykorzystanych szczepionek. Wyjaśnił, że "mechanizm zamówieniowy szczepionek zawsze bazuje na poprzednim roku". - Niestety jesteśmy w pewnym sensie uwięzieni tym niskim poziomem wyszczepialności, który był w zeszłym roku - dodał.

- Dostawy są zwiększone. Chcemy zwiększyć wyszczepialność z 4 na 6 proc. To jest oczywiście bardzo mało, ale to jest o połowę więcej niż w roku poprzednim - wskazał.

- Jeżeli weźmiemy dodatkowo to nasze zainteresowanie, które sformułowaliśmy m.in. przez zapytanie ofertowe Agencji Rezerw Materiałowych, które się wczoraj pojawiło, to tak naprawdę dojdziemy do 8 proc. wyszczepienia. To ponad dwukrotna zmiana wobec roku poprzedniego - zaznaczył minister zdrowia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH