MZ: jesteśmy uwięzieni niskim poziomem wyszczepialności z ubiegłego roku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2020, 10:23

MZ: jesteśmy uwięzieni niskim poziomem wyszczepialności z ubiegłego roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli zrealizowane zostaną dodatkowe dostawy szczepionek przeciwko grypie, o które wnioskuje resort zdrowia, to dojdziemy do 8 proc. wyszczepienia - ocenia minister zdrowia. Staramy się  ściągnąć ok. 0,5 mln szczepionek więcej - dodaje.

Szef MZ pytany był też, czy będzie można indywidualnie kupić szczepionkę przeciw grypie za granicą, np. w Czechach.

- Oczywiście, że tak - odpowiedział. Jednocześnie zwrócił uwagę, że kupiona w ten sposób szczepionka musi mieć tzw. kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (European Article Number) - numer przypisywany wszystkim produktom dostępnym w sprzedaży w Europie.

Szczególnym przypadkiem są produkty lecznicze, którym ten kod jest przypisywany odgórnie wraz z pozwoleniem na dopuszczenie danego leku do obrotu. Szef resortu zdrowia przypomniał też, że w przypadku szczepionek musi być zachowany reżim tzw. łańcucha dostaw, czyli muszą być we właściwej temperaturze transportowane i przechowywane.

Dopytywany, czy zagranicą będzie można kupić szczepionkę na receptę, zaznaczył, że "recepty są domeną kraju, a szczególnie w zakresie refundacyjnym". - Tylko w Polsce są honorowane polskie recepty - poinformował Niedzielski.

Pytany był również, czy będą w tym roku darmowe szczepienia przeciwko grypie dla nauczycieli: - W tej chwili decyzja jest taka, że darmowe szczepienia są dla seniorów, czyli dla osób w wieku 75 plus. Staramy się również wszystkich profesjonalnych medyków zaszczepić tak, żeby system zdrowia nie był narażony.

Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od 2 do 5 lat.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.

Eksperci podnoszą, że szczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią COVID-19. Szczepionki przeciw koronawirusowi na rynku jeszcze nie ma.

Danuta Starzyńska-Rosiecka, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH