MZ: kolejne darmowe lekarstwa dla seniorów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Polski/rynekaptek.pl   28-04-2017, 09:42

MZ: kolejne darmowe lekarstwa dla seniorów Poszerza się lista leków dedykowanych dla seniorów

Do listy bezpłatnych środków dla pacjentów po 75. roku życia dodano 203 preparaty. Od maja na liście tej znajdzie się 1467 preparatów stosowanych m.in. w leczeniu osteoporozy, choroby Parkinsona, cukrzycy, reumatyzmu czy miażdżycy naczyń krwionośnych.

Do spisu dodano 21 substancji czynnych zawartych w różnego rodzaju preparatach, wcześniej nieobjętych programem.

Dopisane do wykazu lekarstwa to głównie środki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. Dotychczas emeryci musieli płacić za tego rodzaju środki od kilku do ok. 30 zł za opakowanie.

O ich uwzględnienie na senioralnej liście apelowali eksperci, podkreślając, że schorzenia układu naczyniowego najczęściej dotykają właśnie osoby po 75. roku życia.

Na pierwszej liście znalazło się 1129 preparatów. Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia wykaz jest jednak stopniowo poszerzany. W marcu do listy dopisano m.in. krople stosowane w leczeniu jaskry oraz preparaty używane przez chorych z Parkinsonem.

Za darmo leki w aptece mogą odebrać wszyscy seniorzy, którzy przekroczyli już 75. rok życia. Do skorzystania z ulgi jest konieczna jedynie specjalna recepta, oznaczona literą S. Do ich wystawiania zostali uprawnieni tylko lekarze rodzinni oraz pielęgniarki zatrudnione w POZ.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH