MZ o szczepionce p/ COVID: będzie dostępna wiosną. Koszt ok. 2 euro

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2020, 08:45

MZ o szczepionce p/ COVID: będzie dostępna wiosną. Koszt ok. 2 euro Dobra informacja, która wynika z tego mechanizmu europejskiego też jest taka, że koszt szczepionki jest szacowany na mniej więcej 2 euro - mówi minister zdrowia (fot. Pixabay)

Realnie szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną i to wiosną niezbyt wczesną - poinformował 15 września minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że "niezależnie od tego, ile ten proces będzie trwał, to jesteśmy, jako Polska, bardzo dobrze zabezpieczeni".

- Realnie myślę, że szczepionka to jest kwestia wiosny i to wiosny niezbyt wczesnej, czyli mówimy tu marzec, kwiecień. Jak nie zadzieją się żadne nieprzewidziane sytuacje w systemie testowania szczepionki, to wtedy rzeczywiście będziemy mogli się na wiosnę zaszczepić - przekazał.

Na pytanie, czy będą jakieś grupy społeczne, które będą musiały przejść obowiązkowe szczepienia, odpowiedział: - Zdaję sobie sprawę, że kwestie sczepień budzą dużo kontrowersji, pojawiają się przecież całe ruchy antyszczepionkowe, ale według mnie tutaj niektóre grupy, szczególnie narażone na ryzyko, rzeczywiście powinny mieć ten obowiązek czy dostęp zapewniony.

- Dobra informacja, która wynika z tego mechanizmu europejskiego też jest taka, że koszt szczepionki jest szacowany na mniej więcej 2 euro - przekazał.

- Na pewno rząd pana premiera Morawieckiego zrobi wszystko, żeby jej dostępność była albo w ramach symbolicznej złotówki, albo w ramach systemu refundacyjnego, gdzie praktycznie finansujemy całość wartości szczepień - podkreślił.

Katarzyna Krzykowska, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH