MZ: ponad 92 tys. zaszczepionych osób

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ, wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   05-01-2021, 12:03

MZ: ponad 92 tys. zaszczepionych osób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liczba zaszczepionych osób przekroczyła 92 tysiące - poinformował 5 stycznia resort zdrowia. Akcja szczepień w Polsce rozpoczęła się 27 grudnia. Do końca marca rząd planuje zaszczepić 2 mln osób.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, zamówiliśmy jako kraj ponad 60 mln szczepionek, co ma pozwolić zaszczepić ok. 30 mln osób.

Dodatkowo okazuje się, że jedną ampułką szczepionki na koronawirusa szczepić można nie pięć osób, ale sześć.

Obecnie planuje się, że do końca marca będziemy można zaszczepić ponad 2 mln obywateli - w pierwszej kolejności seniorów  powyżej 70 roku życia.

Jednocześnie, jak informuje Gazeta Wyborcza, niektóre szpitale węzłowe, które biorą udział w akcji szczepień, sygnalizują, że nabranie sześciu dawek z jednej ampułki nie jest wcale takie banalne, jak wynikałoby z arytmetycznych obliczeń.

- Początkowo mieliśmy z tym problemy - przyznaje Aleksander Baran, lekarz ze szpitala powiatowego w Szamotułach. Dodaje, że trzeba się było nauczyć takiego nabierania szczepionki do strzykawki, żeby straty były jak najmniejsze.

Do podobnych problemów przyznaje się SPZOZ w Słupcy: - Nie zawsze udaje się wyciągnąć sześć dawek z jednej ampułki - mówi cytowana przez "Gazetę Wyborczą" Jadwiga Górska, pielęgniarka oddziałowa i koordynatorka szczepień w tej placówce.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH