MZ: przekroczyliśmy milion zużytych dawek szczepionki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-01-2021, 10:02

MZ: przekroczyliśmy milion zużytych dawek szczepionki W Polsce liczba zużytych dawek szczepionki przekroczyła milion (fot. Pixabay)

27 stycznia było ponad 60 tys. osób zaszczepionych, co oznacza, że przekroczyliśmy w kraju milion szczepień: 150 tys., to osoby, które otrzymały drugą dawkę, zaś 850 tys. - pierwszą dawkę szczepionki - wyliczał 27 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia powiedział na antenie TVP Info, że "sytuacja epidemiczna w Polsce jest względnie stabilna".

Poinformował, że "jeżeli chodzi o dzienną liczbę zakażeń, to jest ona na poziomie 6 700". - Jeżeli byśmy wzięli ostatni tydzień, to średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 5,5 tys. To jest stosunkowo duży spadek względem poprzedniego tygodnia - to są spadki rzędu 20 procent - ocenił minister Niedzielski.

Przyznał, że nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku zgonów. - Mamy ich średnio dziennie 270. W stosunku do poprzedniego tygodnia ta liczba zmalała o 4 proc., więc widać, że też jest wyraźna dynamika spadku, ale nie jest on tak dynamiczny jak w przypadku liczby zakażeń - powiedział szef resortu zdrowia.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w otoczeniu międzynarodowym sytuacja wygląda gorzej. - Hiszpania wczoraj miała 40 tys. zakażeń, a Francja ponad 20 tys., więc na razie jesteśmy zieloną wyspą - dodał.

Niedzielski ocenił również, że "Polska na poziomie kontraktowym szczepionek ma zabezpieczenie pod względem ich ilości dla całej populacji".

Poinformował, że 27 stycznia na godz. 18.00 "było zaszczepionych ponad 60 tys. osób", co oznacza, że przekroczyliśmy milion szczepień, gdzie 150 tys., to są ludzie, którzy otrzymali drugą dawkę, a 850 tys. to osoby, które po raz pierwszy zostały zaszczepione.

Magdalena Gronek, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH