MZ: przełom roku realnym terminem dostępności szczepionki p/ COVID

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-11-2020, 08:22

MZ: przełom roku realnym terminem dostępności szczepionki p/ COVID Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyraził przekonanie, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce na przełomie roku. Zapewnił, że w pierwszym rzędzie zostanie ona podana seniorom, pracownikom służby zdrowia i służb mundurowych.

- Mamy zapewnienia firmy (farmaceutycznej - PAP), że szczepionka będzie pod koniec grudnia (…) i myślę, że przełom roku jest takim realnym terminem, kiedy ta szczepionka będzie dostępna w Polsce - powiedział w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Mam nadzieję, że przełom roku będzie przełomowym w walce z koronawirusem w Polsce - dodał.

Zapowiedział, że resort zdrowia chce "wyszczepić całą populację osób dorosłych": - Wiem, że może w tej chwili utopia, ale naprawdę jest to jedyna realna forma, aby przerwać tę epidemię.

Kraska zapewnił, że szczepionka będzie bezpłatna. - W pierwszej kolejności (zostanie - PAP) skierowana do seniorów, służby zdrowia, służ mundurowych, czyli do tych wszystkich grup społecznych, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem - oznajmił.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

13 listopada premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami firmy Pfizer na temat współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH