MZ: raportowane w ostatnich dniach zgony to efekt wcześniejszego wzrostu zakażeń

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-11-2020, 15:34

MZ: raportowane w ostatnich dniach zgony to efekt wcześniejszego wzrostu zakażeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Raportowane w ostatnich dniach zgony to efekt wcześniejszego wzrostu liczby zakażeń. Przez najbliższe dni możemy mieć do czynienia z liczbą zgonów w okolicach pół tysiąca - powiedział 27 listopada rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując ostatnie statystyki zakażeń, zwrócił uwagę, że "epidemia ustabilizowała się na niższym poziomie niż to było jeszcze w ubiegłym tygodniu, gdy mieliśmy 24-25 tys. przypadków zakażeń. Ale pamiętajmy, że 16-17 tys. to jest nadal dużo" - powiedział.

Podkreślił, że raportowane obecnie zgony nie są efektem zakażeń z ostatnich dni, ale wcześniejszych wzrostów zakażeń na poziomie 27-28 tys. - Więc jeszcze przez najbliższe dni możemy mieć do czynienia ze wzrostem tych zgonów właśnie w okolicach pół tysiąca - powiedział.

Andrusiewicz zwrócił również uwagę, że w tym tygodniu lekarze POZ zlecają po ok. 20 tys. testów dziennie. - To świadczy o tym, że mniej osób objawowych trafia do lekarza - powiedział. Rzecznik wskazywał również m.in. na systematycznie rosnącą liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Przypomniał, że cały czas tworzone są również szpitale tymczasowe, które - jak wskazał - są przygotowywane do możliwej trzeciej fali epidemii. - Więc ich budowa nie zostanie wstrzymana w żadnym województwie, ponieważ te szpitale muszą być w gotowości, jeżeli w lutym wystąpiłaby trzecia fala epidemii, która nałożyłaby się dodatkowo na wzrost infekcji grypowych - dodał.

Olga Zakolska, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH