MZ: szczepionki do Polski będą docierać jeszcze w grudniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-10-2020, 12:32

MZ: szczepionki do Polski będą docierać jeszcze w grudniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionek przeciwko grypie nie powinno zabraknąć – powiedział 1 października wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że szczepionki skupywane obecnie przez Agencję Rezerw Materiałowych to dodatkowa pula, która będzie także przeznaczona dla Polaków.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln. Minister zdrowia informował też wcześniej, że w porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych udało się przeprowadzić bardzo szybkie postępowanie i można liczyć na kolejne dostawy szczepionek. - Są one powyżej połowy miliona - mówił Niedzielski.

Pytany o te szczepionki podczas konferencji prasowej wiceminister Kraska powiedział, że "mówimy o szczepionkach przeciwko grypie. To jest te 2,5 mln, które będą dostępne w refundacji, ale także dla osób, które będą chciały je kupić w aptece. To, co w tej chwili skupuje Agencja Rezerw Materiałowych, to dodatkowa pula, która będzie także przeznaczona dla Polaków". Dodał, że to oznacza, że "to nie będzie jakaś rezerwa, która będzie trzymana w Agencji Rezerw Materiałowych, tylko będzie ona udostępniona dla Polaków. Myślę, że tych szczepionek nie powinno zabraknąć".

Zapytany, ile szczepionek na grypę dotychczas trafiło na polski rynek, odparł, że w poprzednim tygodniu do Polski trafiło 400 tys., w tym ma trafić 500 tysięcy. - Wiem, że w pierwszych dwóch tygodniach września były dostawy po 200 tys., więc to jest spora liczba. To są także szczepionki, które trafiają do różnych firm, bo firmy także zakontraktowały szczepionki dla swoich pracowników - dodał.

Dopytany o harmonogram następnych dostaw powiedział: - Z tego co widziałem, ten harmonogram jest rozpisany na cały październik, ale także i w grudniu będą one do Polski docierać. Przypominam, że najlepszym okresem na szczepienia jest listopad i grudzień, bo najczęściej grypa atakuje w styczniu, lutym, marcu. Czyli jeżeli zaszczepimy się w tych dwóch miesiącach nasza odporność na ten szczyt zachorowania na grypę będzie największa i wtedy łatwiej nam bronić się przed tym wirusem grypy.

Autor: Dorota Stelmaszczyk, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH