MZ: w tym tygodniu do Polski trafi 10 tys. dawek remdesiviru

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-11-2020, 11:32

MZ: w tym tygodniu do Polski trafi 10 tys. dawek remdesiviru Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym tygodniu do Polski trafi kolejne 10 tys. dawek leku remdesivir - poinformował 4 listopada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, we wszystkich szpitalach, które zajmują się leczeniem COVID-19, ten lek będzie.

Wiceminister zdrowia pytany był w Programie Trzecim Polskiego Radia o to, jak Polska radzi sobie w tym momencie z pandemią COVID-19, czy brakuje miejsc w szpitalach i czy brakuje leków przeciwwirusowych.

- Po pierwsze: nie brakuje nam miejsc w szpitalach (...), aczkolwiek zdarza się tak, że w danym szpitalu, jak podjeżdża karetka, tego miejsca aktualnie nie mamy - odpowiedział Kraska. Jednocześnie zapewnił, że wdrożony został już system monitorowania. - Właściwy dyspozytor medyczny będzie już widział on-line, kiedy i w którym szpitalu wolne miejsce jest i tam będzie kierował karetkę, żeby nie czekała kilka godzin na wolne miejsce w tym szpitalu - wyjaśnił. Ocenił, że to zdecydowanie poprawi logistykę.

- Jeśli chodzi o leki przeciwwirusowe, myślę że także nie ma problemu. W tym tygodniu kolejne 10 tys. (dawek - PAP) remdesiviru trafi do Polski. Myślę, że we wszystkich szpitalach, które zajmują się leczeniem COVID-19, ten lek będzie - powiedział wiceminister zdrowia.

- Na pewno każdy system zdrowotny ma pewną pojemność, na pewno każdy system w pewnym momencie może być niewydolny, szczególnie, że Polacy, tak jak wszyscy, chorują nie tylko na koronawirusa. Musimy zapewnić pule miejsc także dla pacjentów z zawałem, z udarem. Ta równowaga jest jak najbardziej potrzebna - wskazał Kraska.

Odniósł się do wypowiedzi, że były sygnały w mediach o problemach z dostępem właśnie do remdesiviru.

Zwrócił uwagę, że remdesivir to lek szczególny - kupowany jest nie bezpośrednio przez Polską, tylko cała UE zawiera umowę z producentem. "Dostawy są jakby z góry nam narzucone, ale w październiku dostaliśmy 20 tys. (dawek) tego leku, w listopadzie będzie 15 tys." - . "Z tego, co wiemy, tego leku powinno wystarczyć, ale jeżeli będzie za mało to przesuniemy te dostawy, które są zaplanowane na styczeń i luty także na ten rok. Więc tutaj nie ma chyba raczej żadnego niepokoju, że tego leku dla chorych z COVID-19 nie zabraknie"

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH