MZ wyjaśnia czy druga dawka szczepionki może być innego producenta

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   21-04-2021, 12:02

MZ wyjaśnia czy druga dawka szczepionki może być innego producenta Resort zdrowia odradza mieszanie dawek szczepionki (fot. LJ)

Na razie nie przewidujemy mieszania szczepionek – powiedział 21 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister w Radiowej Trójce zwrócił uwagę, że zdarzają się dni, w których liczba wykonanych szczepień przekracza 250 tys. Pytany, czy możliwe jest szczepienie 500 tys. osób dziennie, wskazał, że do tego konieczne jest spełnienie kilku warunków - wystarczających dostaw preparatów i odpowiednio dużej liczby chętnych.

Niedzielski odniósł się również do doniesień z innych krajów, w których osoby zaszczepione preparatem AstraZeneca, w drugiej dawce otrzymują szczepionkę innej firmy.

- Z mojego punktu widzenia i opierając się na dyskusjach na Radzie Medycznej, na razie nie przewidujemy mieszania szczepionek, bo to jest pewnego rodzaju eksperyment i myślę, że trudno byłoby to uzasadnić na poziomie charakterystyki produktów leczniczych, czyli tych zaleceń, które dają producenci, bo oni wyraźnie nie odnoszą się tam do zagadnienia mieszania szczepionki - powiedział.

Grupa ryzyka w Bułgarii
Niedawno do grona państw, które wprowadziły zakaz szczepienia preparatem AstraZeneca kobiet poniżej 60 lat, jest Bułgaria.

Tym, które otrzymały już pierwszą dawkę, proponuje się szczepionkę firmy Pfizer.

Przedstawiając decyzję resortu o ograniczeniu stosowania szczepionki AstraZeneca, ustępujący minister zdrowia Kostadin Angełow powiedział, że osoby, które nie są zaliczone do grupy ryzyka i nie miały żadnych negatywnych objawów ubocznych przy przyjmowaniu pierwszej dawki, mogą spokojnie otrzymać drugą.

Kobietom, które obawiają się lub miały jakieś negatywne reakcje po pierwszej szczepionce, jako drugą zaproponuje się szczepionkę firmy Pfizer, lecz nie wcześniej niż 82 dni po pierwszej.

- Celem jest osiągnięcie wyższego poziomu immunologicznej odpowiedzi - podkreślił minister Angełow.

Lepiej nie mieszać
Krajowi eksperci medyczni przyznają, że w kwestii mieszania szczepionek medycyna nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Zdaniem prof. Mariany Murdżewej, członkini Krajowego Sztabu Szczepionkowego, najlepiej jest szczepionek nie zmieniać.

- Nie mamy naukowych danych o efektywności mieszania dwóch ich rodzajów. Mechanizm działania każdego preparatu jest odmienny - stwierdziła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH