Na endometriozę może chorować nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-01-2011, 15:47

Endometrioza, bolesna choroba często prowadząca do niepłodności, jest ciągle mało znana w Polsce.

Endometrioza objawia się najczęściej przewlekłym bólami brzucha i podbrzusza, bolesnymi i bardzo obfitymi miesiączkami, bolesnym współżyciem z partnerem, plamieniem między miesiączkami. Mogą się też pojawiać bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmęczenie.

Stany zapalne związane z ogniskami choroby powodują zrosty w jamie brzusznej, co może być przyczyną niedrożności układu pokarmowego, włóknienia dna miednicy (co daje silne bóle) oraz niedrożności jajowodów i torbieli jajnika, a nawet zniszczenia tego narządu. Endometrioza jest uważana za ważną przyczynę niepłodności, ponieważ zakłóca procesy rozrodcze kobiety na bardzo wielu etapach.

Według ekspertów, aż u 38 proc. niepłodnych kobiet przyczyną problemu może być właśnie endometrioza. U 15 proc. cierpiących na nią pacjentek nie występują żadne objawy, a chorobę diagnozuje się dopiero przy okazji leczenia niepłodności.

Przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Ponieważ występuje rodzinnie, w jego rozwoju udział mają czynniki genetyczne – prawdopodobnie wiele genów.

Szacuje się, że endometrioza dotyczy 6-10 proc. kobiet w wieku rozrodczym (między 15. a 50. rokiem życia), mimo to jest słabo znana w społeczeństwie i wśród lekarzy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH