Na jesieni druga fala masowych szczepień?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   09-04-2021, 18:07

Na jesieni druga fala masowych szczepień? Nie wiemy zbyt wiele jeszcze o skuteczności szczepionek na mutacje wirusa. Być może trzeba ponownie się szczepić Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Nie wiemy na jak długo obecne szczepionki dają ochronę. Wirus mutuje. Dlatego być może trzeba będzie powtórnie szczepić - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus mutuje, trudno też powiedzieć, jak długo utrzymuje się ochrona po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Dlatego być może trzeba będzie powtórnie szczepić - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Nie wiemy, na jak długo szczepionka daje ochronę
Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był wieczorem w TVP Info o to, czy prawdą jest, że niezbędne będzie na jesieni szczepienie przeciwko koronawirusowi trzecią dawką w przypadku osób, które przyjęły preparat na początku tego roku.

- W tej chwili nie odpowiem na to pytanie tak ani nie, ponieważ w tej chwili trwają badania. Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tą szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień czy to będzie następna wiosna - w tej chwili naprawdę trudno powiedzieć, jak na długo ta skuteczność szczepionki gwarantuje nam ochronę przed zakażeniem koronawirusem - powiedział Kraska.

Przypomniał, że wirus powodujący chorobę COVID-19 mutuje. - To jest to niebezpieczeństwo, że trzeba będzie tą szczepionkę w jakiś sposób modyfikować - podkreślił.

Dominuje odmiana brytyjska wirusa
8 kwietnia szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił, że w Polsce zdecydowanie dominuje brytyjska mutacja koronawirusa.

- W naszym kraju zdarzają się tylko pojedyncze przypadki zakażeń mutacją południowoafrykańską i brazylijską, a w Europie pojawiła się też odmiana nigeryjska - dodał.

- To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie - powiedział Niedzielski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH