Na jesieni druga fala masowych szczepień?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   09-04-2021, 18:07

Na jesieni druga fala masowych szczepień? Nie wiemy zbyt wiele jeszcze o skuteczności szczepionek na mutacje wirusa. Być może trzeba ponownie się szczepić (fot. Pixabay)

Nie wiemy na jak długo obecne szczepionki dają ochronę. Wirus mutuje. Dlatego być może trzeba będzie powtórnie szczepić - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus mutuje, trudno też powiedzieć, jak długo utrzymuje się ochrona po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Dlatego być może trzeba będzie powtórnie szczepić - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Nie wiemy, na jak długo szczepionka daje ochronę
Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był wieczorem w TVP Info o to, czy prawdą jest, że niezbędne będzie na jesieni szczepienie przeciwko koronawirusowi trzecią dawką w przypadku osób, które przyjęły preparat na początku tego roku.

- W tej chwili nie odpowiem na to pytanie tak ani nie, ponieważ w tej chwili trwają badania. Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tą szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień czy to będzie następna wiosna - w tej chwili naprawdę trudno powiedzieć, jak na długo ta skuteczność szczepionki gwarantuje nam ochronę przed zakażeniem koronawirusem - powiedział Kraska.

Przypomniał, że wirus powodujący chorobę COVID-19 mutuje. - To jest to niebezpieczeństwo, że trzeba będzie tą szczepionkę w jakiś sposób modyfikować - podkreślił.

Dominuje odmiana brytyjska wirusa
8 kwietnia szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił, że w Polsce zdecydowanie dominuje brytyjska mutacja koronawirusa.

- W naszym kraju zdarzają się tylko pojedyncze przypadki zakażeń mutacją południowoafrykańską i brazylijską, a w Europie pojawiła się też odmiana nigeryjska - dodał.

- To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie - powiedział Niedzielski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH