Na nowotwory chorują coraz młodsi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-02-2011, 09:46

Lekarze rozpoznają choroby nowotworowe u 1300 polskich dzieci rocznie. Najczęstsze są białaczki. Ciężka choroba dziecka zmienia życie całej rodziny.

– Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i świadomość, w społeczeństwie i wśród lekarzy pediatrów, że dziecko też może zachorować na nowotwór. Wczesne rozpoznanie jest kluczowe, zwłaszcza w nowotworach pozabiałaczkowych. W przypadku I i II stopnia klinicznego szanse wyleczenia są bardzo duże, np. w mięsakach rzędu 70 proc., ale jeżeli mamy IV stopień, to niestety już tylko rzędu 20 proc. – mówi ordynator oddziału hematologii i onkologii Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii dr Maria Wieczorek.

Białaczki stanowią u dzieci od jednej trzeciej do jednej czwartej rozpoznań. Na drugim miejscu są guzy mózgu, a następnie inne, rzadsze nowotwory. Wiele z nich, jak neuroblastomy czy nerczaki, to typowe nowotwory kilkuletnich dzieci. Chłoniaki dotyczą raczej dzieci starszych, w późnym wieku szkolnym, młodzieży.

– Czasem jedynym objawem nowotworu jest rozdrażnienie dziecka. Zawsze mówię pediatrom: należy słuchać, co mówi matka i nie lekceważyć jej spostrzeżeń. Na pewno ważne jest wykonanie USG, prostego, nieobciążającego pacjenta badania – apeluje dr Wieczorek.

– Wiele rodzin rozpada się w trakcie leczenia dziecka. Nie wytrzymują rozstań, stresu. Matka spędzająca długie tygodnie w szpitalu jest często rozdarta między chore i drugie, zdrowe, ale zaniedbane dziecko. To są bardzo trudne sytuacje – nie ukrywa dr Wieczorek.

5 lutego w wielu ośrodkach onkologicznych można było skorzystać z porad i badań w związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem. W Białostockim Centrum Onkologii zaplanowano spotkania ze specjalistami oraz z członkiniami Klubu Amazonek. Kobiety mogły też zbadać piersi.
– Liczba zachorowań rośnie, chorują coraz młodsi ludzie. Ale (...) metody leczenia też są coraz lepsze – powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenie do Walki z Rakiem przy Białostockim Centrum Onkologii, dr Mirosława Demska.

Demska zaznacza, że nie tylko geny są przyczyną zachorowań na raka, ale też zły styl życia i zanieczyszczenie środowiska. Podatni na zachorowania są ci, którzy piją alkohol, palą papierosy lub pracują np. na stacjach benzynowych, w farbiarniach, tj. w miejscach, gdzie znajduje się wiele substancji chemicznych, groźnych dla zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH