Nadciśnieniowcy na Śląsku

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tygodnik Wałbrzyski/rynekaptek.pl   14-03-2011, 12:53

Co trzeci dorosły Polak na Dolnym Śląsku cierpi na nadciśnienie tętnicze. Kolejne tyle jest zagrożone jego wystąpieniem.

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych przyjętych na poziomie 140/90 mmHg.

Największa częstość występowania nadciśnienia dotyczy starszych grup wiekowych. Na nadciśnienie tętnicze choruje 8,6 mln dorosłych Polaków. Aż 600 tys. z nich zamieszkuje województwo dolnośląskie – liczbowo to prawie tyle, ile wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Aż 88% osób z tej grupy nie jest leczonych skuteczne, właściwie zdiagnozowanych bądź nie jest w ogóle objętych terapią. Mimo iż nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych odczuwalnych objawów klinicznych, to jest ono najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu.

Powikłania nieleczonej choroby mogą obejmować również uszkodzenie nerek. Na tym tle alarmujące wydają się statystyki obrazujące niską skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce w stosunku do krajów Europy Zachodniej.


-
W Polsce mamy do czynienia z niezadowalającą sytuacją – z jednej strony lekarze relatywnie rzadko sięgają po nowoczesne metody terapii hipotensyjnej, z drugiej strony pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza – komentuje sytuację prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Więcej:
http://www.tygodnik.walbrzyski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH