Nadużywanie niektórych leków to już prawdziwa plaga

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nowiny24/rynekaptek.pl   19-04-2009, 16:36

Nadużywanie niektórych leków to już prawdziwa plaga Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coraz więcej osób prosi o przepisanie antybiotyków, sięga po tabletki przeciwbólowe i witaminy. Antybiotykowe "szaleństwo" w sezonie jesienno-zimowym osiągnęło takie stadium, że zaniepokoiło Narodowy Fundusz Zdrowia.

Eksperci z NFZ pracują właśnie nad wskazówkami dla lekarzy, które mają ograniczyć pochopne przepisywanie antybiotyków. Fundusz planuje także zaopatrzenie przychodni w szybkie testy diagnostyczne. Pozwolą one ustalić, czy choroba, na którą cierpi pacjent, musi być leczona antybiotykiem.

- Impulsem do takich prac były wyniki badań, które potwierdziły, że lekarze często przepisywali antybiotyki, choć nie było do tego wskazań medycznych - wyjaśnia Nowinom Robert Bugaj, dyrektor ds. medycznych w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Antybiotyki to nie jedyne leki, jakich nadużywamy. Lekarze alarmują, że zbyt często sięgamy po dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe. Można je kupić nie tylko w aptekach, ale też w kioskach czy w marketach.

- Ogromna dostępność leków sprawiła, że leczymy na oddziale coraz więcej pacjentów, którzy cierpią z powodu nadużywania czy jednoczesnego stosowania kilku farmaceutyków. Najczęściej skutkuje to zaostrzeniem choroby wrzodowej, uszkodzeniami nerek i krwawieniami z przewodu pokarmowego - przyznaje prof. Marek Grzywa, ordynator oddział chorób wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Groźne dla zdrowia mogą być także suplementy witaminowe, do których zażywania zachęcają nas telewizyjne reklamy.

- Rodzice podają witaminy dzieciom bez konsultacji z lekarzem - ocenia Alina Szylar, ordynator oddziału dziecięcego w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. - Tymczasem dzieci  powinny je dostawać tylko w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie lub przy anemii. Nadmiar witamin A, D i C może uszkadzać wątrobę czy wytrącać się w nerkach w postaci składników mineralnych. A to grozi w przyszłości powstaniem kamieni nerkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH