Nanopreparat zamiast iniekcji?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-01-2011, 16:08

Naukowcy z Kyushu University (Japonia) opracowali nanotechnologiczną metodę wprowadzania leków oraz szczepionek poprzez skórę, bez konieczności użycia jakiejkolwiek igły.

Metoda pozwala na bezinwazyjne wprowadzanie leków oraz szczepionek przez skórę i wykorzystuje odpowiedniego kształtu drobinki złota oraz promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni ‒ informuje „Small”.

Nanotechnologiczna „strzykawka” opracowana przez japońskich naukowców w niczym nie przypomina tradycyjnej, jest to bowiem oleisty nanopreparat w postaci trwałej emulsji składającej się z drobinek złota oraz leku (w eksperymentach użyto do testów owalbuminę ‒ białko OVA). 

W trakcie eksperymentu nanoemulsję naniesiono na powierzchnię skóry laboratoryjnej myszy, po czym oświetlono promieniowaniem podczerwonym (NIR). Podczerwień aktywuje nanopałeczki złota, które, znacznie podwyższając temperaturę (lokalnie, w skali nano), tworzą coś w rodzaju tunelu, którym lek albo szczepionka białkowa przenika przez skórę. 

Wprowadzanie leczniczych substancji chemicznych (np. szczepionek czy leków) wprost przez skórę, a nie doustnie lub dożylnie, ma wiele zalet. Wśród nich jest dłuższy czas życia danej substancji, zanim trafi ona do wątroby, przez którą zostanie rozłożona. W przypadku szczepionek obserwowany jest silniejszy wzrost odporności.

Jak do tej pory, nie stwierdzono żadnych niepokojących objawów ubocznych. Zaobserwowano natomiast znacznie silniejsze działanie szczepionek wprowadzanych do organizmu w ten sposób. 

Naukowcy planują dalsze testy, w tym również badania na ludziach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH